BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A home office eltörlésével Trump a környezetvédelembe is hatalmasat rúg

A visszatérő elnök egyik első lépése a home office eltörlése volt. Ez persze kellemetlen lehet a munkavállalók számára, de hatalmas csapást mér a környezetvédelmi törekvésekre is.

Donald Trump második elnökségének egyik első lépéseként visszarendelte a szövetségi kormányzat összes, eddig akár részben, akár teljes mértéken otthonról dolgozó alkalmazottját az irodákba. Ennek a lépésnek nem csak kényelmi, és a munkavállalók számára sok esetben életvitelükkel összeegyeztethetetlen, de komoly környezetvédelmi következményei is vannak.

President Donald Trump holds a signed executive order during a ceremony in the Oval Office, on Feb. 3
Trump döntését sokan ellenzik, de akadnak támogatói is / Fotó: Chris Kleponis

Trump döntése a munkavállalóknak és a környezetnek is fáj

A szövetségi kormányzat Amerika legnagyobb munkáltatója, több mint 2,3 millió embert foglalkoztat az Egyesült Államok területén. Ebből a 2,3 millió emberből eddig 1,1 milliónak volt lehetősége legalább részben, heti pár napot otthonról dolgoznia (munkaidejük 61 százalékát azonban átlagosan az irodában töltötték), 228 ezren, a teljes állomány 10 százaléka pedig soha nem járt be az irodába, őket ugyanis teljes mértékben távoli munkavégzésre vették fel az érintett szervekhez. 

Azok a szövetségi munkavállalók, akik hosszabb ideje távmunkában dolgoznak, valószínűleg rugalmas munkarendjükre alapozva építették fel az életvitelüket. Ez határozhatta meg, hogy hol vásároltak házat, vagy hogy melyik iskolába járnak a gyermekeik. Mindezt egy mozdulattal rúgja most fel az új rendelet

– mondta Julia Richardson, a Curtin Egyetem humánerőforrás-menedzsment professzora az Euronewsnak. 

A munkavállalók kényelmetlen helyzetbe hozása a terv támogatói szerint egymagában nem lehet akadálya egy ilyen döntésnek, lévén ez a munkáltató hatáskörébe tartozik. Az irodába való visszarendelésnek azonban jelentős, mérhető hatása lesz a környezetvédelmi törekvésekre is – melyek egyébként sem tartoznak Trump prioritásai közé.

Fengqi You, a Cornell Egyetem energiarendszerekkel foglalkozó mérnökprofesszora a lapnak kiemelte

a távoli munkavégzés 54 százalékkal csökkenti átlagosan a munkavállalói karbonlábnyomot, 

a hibrid modell pedig 11–29 százalék közt tudja javítani ezt a metrikát. Mindez azonban az irodai visszatéréssel kárba vész, és jelentősen megdobja azoknak a munkavállalóknak a kibocsátását, akik eddig otthonról vagy hibrid formában végezték a munkájukat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.