Öt évvel azután, hogy az Egészségügyi Világszervezet a Covid–19-koronavírus kitörését először nevezte világjárványnak, a világgazdaságban még mindig érezhetők a pandémia hatásai – írja elemzésében a Reuters.
A Covid–19 és a megfékezésére tett erőfeszítések rekordszintű államadósságot okoztak, megrázták a munkaerőpiacokat és megváltoztatták a fogyasztói magatartást. Az egyenlőtlenségek nőttek, miközben a távmunka, a digitális fizetés és az utazási szokások megváltozása tartósan fennmaradt.
Bár a közvetlen sokk már elmúlt, a járvány öröksége továbbra is átformálja a globális gazdaságokat és piacokat.
Miután az országok a jólét és a megélhetés védelmére kölcsönt vettek fel, a globális államadósság 2020 óta 12 százalékponttal nőtt, a feltörekvő piacokon pedig még meredekebb növekedést tapasztaltak.
A világjárvány magas inflációt okozott, ami befolyásolta a 2024-es amerikai elnökválasztást. A leállás utáni kiadások, a kormányzati ösztönzőcsomagok, valamint a munkaerő- és nyersanyaghiány által táplált infláció számos országban 2022-ben érte el a csúcsot.
A Fitch Ratings adatai szerint az átlagos globális szuverén hitelminősítés negyedével alacsonyabb, mint a világjárvány 2020-as kezdetekor volt. Az alacsonyabb hitelminősítések általában magasabb hitelfelvételi költségeket jelentenek a nemzetközi tőkepiacokon. A légi közlekedési ágazatot sújtotta a legsúlyosabban a járvány, az IATA globális légitársasági szervezet szerint 2020-ban 175 milliárd dolláros iparági veszteséget könyvelhetett el.
A Világbank szerint
a járvány több millió munkahely megszűnését okozta, és a legsúlyosabban a legszegényebb háztartásokat és a nőket érintette.
A világ leggazdagabb 1 százaléka manapság nagyobb arányban részesedik a nemzeti jövedelmekből, mint a világjárvány előtt.
Miközben az emberek ugyanannyit utaznak és étkeznek, mint 2019-ben, az otthonról történő munkavégzés növekedése csökkentette az ingázást a nagyvárosokban, például Londonban. A brit fővárosban a metrót és a buszokat is körülbelül egymillióval kevesebbet használják naponta, mint a járvány előtti időszakban.
Az utazások és vendéglátóhelyek árai felszöktek. A kisebb ingadozások ellenére kevés jel utal arra, hogy a globális szállodai árak visszatérnek a járvány előtti normákhoz.
A globális zárlatok alatt új fogyasztói trendek alakultak ki, mivel az otthon maradó fogyasztóknak gyakran nem volt más lehetőségük, mint az online vásárlás. Ez 2020-tól az online vásárlások fellendülését okozta, amely azóta stabilizálódott. A világjárvány idején a digitális és kézbesítőcégek részvényei vezették a nyereséget, a vakcinákat gyártó gyógyszeripari vállalatok részvényei mellett.
Covid: magyar kutatók felfedezése az agyi károsodásokról
A Covid–19 több száz millió embert érint világszerte, és gyakran okoz hosszú távon is fennmaradó idegrendszeri tüneteket, amelyek okai máig nem ismertek. A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatói feltárták a mikroglia sejtek, azaz az agyi gyulladásos folyamatok fő szabályozóinak szerepét a Covid–19-cel összefüggő agyi károsodás kialakulásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.