BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína az amerikai tudományt sem kíméli: kitiltotta az egyik vezető géntechnológiai céget

Az Illumina géntudományi vállalat nem szállíthat több gépet Kínába, Peking ezzel is reagált Trump legújabb lépéseire. Már februárban feketelistára tették az Illuminát, arra hivatkozva, hogy megsértette a tisztességes piaci verseny elveit.

Kína betiltotta az Illumina Inc. génszekvenálási gépeinek behozatalát, válaszul az Egyesült Államok által kivetett új vámokra, amelyek minden kínai árura vonatkoznak. Ez komoly csapást jelent az amerikai vállalatnak, amely számára Kína egy fontos piac.

Kína az amerikai tudományt sem kíméli: kitiltotta az egyik vezető géntechnológiai céget
Kína az amerikai tudományt sem kíméli: kitiltotta az egyik vezető géntechnológiai céget / Fotó: T. Narayan

A kínai Kereskedelmi Minisztérium kedden közölte, hogy a tilalom azonnali hatállyal érvénybe lép. Azt azonban nem tisztázták, hogy mi lesz a már Kínában működő Illumina-gépekkel, és hogy a vállalat továbbra is exportálhat-e olyan vegyszereket (reagenseket), amelyek szükségesek a gépek működtetéséhez.

Már februárban feketelistára tették az Illuminát, arra hivatkozva, hogy megsértette a tisztességes piaci verseny elveit, és kárt okozott kínai cégeknek

– bár pontos részleteket nem közöltek. A bejelentés után a kínai génszekvenálási vállalatok részvényei meredeken emelkedtek. Az MGI Tech Co. például elérte a napi 20 százalékos növekedési korlátot, ami a legmagasabb szintre vitte az árfolyamát 2023 decembere óta – írja a Bloomberg.

Kína döntése komoly csapást mér az Illuminára, amelynek eddig is egyre több gondja akadt ezen a piacon. A San Diegóban működő cég 2023-ban bevételeinek 8,5 százalékát a kínai piacról szerezte, de az utóbbi években folyamatosan veszített részesedéséből a hazai versenytársak, például az MGI Tech Co. térnyerése miatt. További nehézséget jelent számára, hogy az új Trump-adminisztráció az Egyesült Államokban csökkenti a tudományos kutatások finanszírozását. Emellett más nagy versenytársak, például a svájci Roche Holding AG, is egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rá.

Mivel az Illumina mostantól nem küldhet több gépet Kínába, valószínűleg tovább csökken a piaci részesedése.

Kína feketelistázása pedig felgyorsította a hazai versenytársak próbálkozásait, hogy meggyőzzék az ügyfeleket: térjenek át az ő termékeikre. Az Illumina egyelőre nem reagált a bejelentésre, korábban azonban jelezte, hogy tárgyalásokat folytat a kínai hatóságokkal a helyzet rendezésére. A cég gépeit széles körben használják kutatásokhoz és orvosi vizsgálatokhoz, például ritka betegségek diagnosztizálására vagy a legjobb kezelési lehetőségek kiválasztására. A vállalat részvényei februárban jelentősen zuhantak, amivel körülbelül 7 milliárd dollárt veszített a piaci értékéből.

Kína máris reagált Trump legújabb lépésére

Peking kedden bejelentette, hogy új vámokat vet ki az amerikai árukra, köztük a csirkehúsra és a gyapotra, miután az Egyesült Államok kedden megduplázta az összes kínai exportra kivetett vámot. A Pénzügyminisztérium közleménye szerint a szójabab, a marhahús és a gyümölcs a 10 százalékos vámmal sújtott termékek közé tartozik.

A kínai kereskedelmi minisztérium közölte, hogy megbízhatatlan listára tesz tíz amerikai céget, amelyek főként védelmi és építési munkákkal foglalkoznak. A minisztérium egy korábbi közleményben tiltakozott a lépés ellen, megfogadva, hogy megteszik az ellenintézkedéseket, és felszólították Washingtont, hogy térjen vissza a párbeszédhez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.