Újabb szalvó a vámháborúban Pekingből: a célpont az amerikai faáru és szója. A hivatkozás egészségügyi. Nem utalnak a vámháborúra, de a sorozatba illik, és ezt az eszközt korábban is gyakran alkalmazták országok, amikor ki akartak tiltani külföldi árukat.
A kínai vámigazgatás döntése: keddtől nem hozható be a faáru az Egyesült Államokból, a szállítmányokban nemrégiben felfedezett kártevők miatt.
Három amerikai exportőr pedig egy másik döntés szerint azért nem szállíthat szójababot az ázsiai országba eztán, mert a hatóság közlése szerint a termékekben anyarozsfertőzést találtak és vetőmagkezelő vegyszereket. Az intézkedés oka – jelentette az angol nyelvű kínai állami tévécsatorna CGTN –, hogy megvédjék a kínai fogyasztók egészségét és biztosítsák az importált élelem biztonságosságát.
A szójaügyben érintett vállalatok a Bloomberg jelentése szerint
A vállalatok a Reuters megkeresésére nem reagáltak azonnal a hírre. Az amerikai statisztika szerint az USA szójababexportjának fele irányul Kínába, ezen szállítások értéke tavaly 12,8 milliárd dollár (4870 milliárd forint) volt.
A kínai visszavágás – írja a hírügynökség – Donald Trump amerikai elnök friss intézkedésére érkezik, amellyel keddtől 10 százalékos extra vámot ró ki a kínai árukra, ezzel duplázva a vámtarifát. A Fehér Ház is az amerikaiak egészségét félti: arra hivatkoztak, a vámemelés arra válasz, hogy kábítószer áramlik az USA-ba Kínából, és Peking nem tesz ez ellen.
Az amerikai faáru kínai kitiltása közvetlen válasz arra, hogy március 1-jén a Trump-adminisztráció vizsgálatot indított a faimport ügyében, amelyet a gyanú szerint tisztességtelen gyakorlatok terhelnek.
Az importkorlátozások elrendelése az amerikai fára és szójababra növény-egészségügyi hivatkozással hasonló intézkedések hosszú történetére tekint vissza Pekingben
– idézte a Reuters Even Payt, a Trivium China mezőgazdasági elemzőjét.
Természeti eredetük és a szállítmányok mérete kitetté teszik mindkét árut a kártevőknek és egyéb problémáknak, úgyhogy visszavágásra a fa és a szója kiváló. Kína a világ egyik legnagyobb faimportőre és az amerikai faexport harmadik legnagyobb célpontja. Kínai vámadatok szerint 2024-ben 850 millió dollár értékű faárut hozott be az Egyesült Államokból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.