Az Európai Bizottság mesterségesintelligencia-gigagyárakat hozna létre és Európába csábítaná a mesterséges intelligencia (MI) szakembereit azzal a céllal, hogy Európa globális vezetővé váljon az MI területén – közölte Henna Virkkunen szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos Brüsszelben. Az uniós bizottság MI-stratégiájának bemutatásakor Henna Virkkunen kiemelte, a kezdeményezés célja, hogy Európa hagyományos iparágait és kivételes tehetségeit az MI-vel összefüggő innováció felgyorsításának motorjává alakítsa.
A cselekvési tervet, illetve annak elfogadását az uniós biztos azzal indokolta, hogy az MI terén a vezető szerepért folytatott verseny „még korántsem ért véget”.
Tájékoztatása szerint a cselekvési terv öt pilléren nyugvó intézkedések és szakpolitikák révén erősíti majd az Európai Unió MI-vel összefüggő innovációs képességeit, melyek között első a nagyszabású MI adat- és számítástechnikai infrastruktúra kiépítése lesz. Részleteket ismertetve közölte,
a már működő 13 európai szuperszámítógép támogatni fogja az induló uniós MI-kezdeményezéseket, az ipart és a kutatókat az MI-modellek és alkalmazások fejlesztésében.
Az uniós bizottság úgynevezett MI-gigagyárak létrehozását tervezi, amelyek körülbelül 100 ezer, legkorszerűbb MI-csippel lesznek ellátva, azaz négyszer többel, mint a jelenlegi MI-gyáraké – tájékoztatott.
Az MI-gyárak előmozdítják az innovációt, az együttműködést és a fejlesztést a mesterséges intelligencia területén. Összehangolják a számítási teljesítményt, az adatokat és a tehetséget, hogy élvonalbeli MI-modelleket és alkalmazásokat hozzanak létre. Előmozdítják az együttműködést Európa-szerte, összekapcsolva a szuper-számítástechnikai központokat, az egyetemeket, a kis- és középvállalkozásokat, az ipart és a pénzügyi szereplőket. Olyan csomópontként szolgálnak, amelyek előmozdítják az MI-alkalmazások fejlődését különböző ágazatokban, például az egészségügyben, a gyártásban, az éghajlat-politikában, a pénzügyekben, vagy az űrkutatás területén – magyarázta.
A dokumentum szerint az Európai Bizottság erősíteni kívánja az MI-vel összefüggő készségeket, hogy elősegítse a magasan képzett munkaerő rendelkezésre állását. Ez az intézkedés hozzájárul majd a nem uniós munkavállalók legális európai alkalmazásához az MI-ágazatban, és visszacsábítja Európába a legjobb európai kutatót és szakértőket – közölte.
Az Európai Bizottság cselekvési tervében végezetül a vonatkozó szabályozások egyszerűsítését javasolta, hogy növelje a technológiába vetett bizalmat, illetve jogbiztonságot szavatoljon a befektetőknek és a vállalkozóknak. A brüsszeli testület úgynevezett AI Act Service Desk szolgáltatást is indít, hogy segítse a vállalkozásokat a vonatkozó szabályozások betartásában. A szolgáltatás kapcsolattartási pontként is szolgál majd az szabályozásokkal kapcsolatos információk és útmutatások tekintetében – tette hozzá az uniós biztos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.