Míg 2001-ben Dunszerdahely lakosságának 80 százaléka volt magyar, 2021-re ez a mutató 72 százalékra csökkent.
Gubík László, a Magyar Szövetség nemrég megválasztott elnöke a Mandinernek azt mondta, emögött két párhuzamosan zajló folyamat áll: egyrészt a szuburbanizáció, aminek következtében a dunaszerdahelyiek kiköltöznek a környékbeli településekre, másrészt a helyükre szlovákok érkeznek, húsz év alatt közel megháromszorozva a létszámukat.
A demográfiai átalakulás hatása már a város különböző szektoraiban is érezhető. A magyar nyelvű oktatási intézmények iránti kereslet csökken, miközben egyre többen választják a szlovák iskolákat. Ez különösen az óvodai és alapiskolai oktatásban figyelhető meg, ahol a betelepülő fiatal családok miatt megnőtt az igény a szlovák nyelvű képzés iránt.
A folyamatot tovább erősíti, hogy Pozsony egyre zsúfoltabbá válik, és az ottani ingatlanárak az egekbe szöktek.
Dunaszerdahely viszont kiváló közlekedési infrastruktúrával rendelkezik, így sokan innen ingáznak naponta a fővárosba.
Dunaszerdahely alpolgármestere, Karaffa Attila hozzátette, hogy a nagyobb élelmiszerláncok vagy a posta esetében a munkaerőhiányt pótolják szlovák anyanyelvűekkel, akik jellemzően inkább Észak- és Kelet-Szlovákiából érkeznek. Gubík László szerint ez azt is mutatja, hogy egy gazdaságilag erős és prosperáló régióról van szó. Dunaszerdahely és a környező települések sok munkalehetőséget kínálnak, a munkanélküliség az egyik legalacsonyabb az országban.
Az alpolgármester szerint „néhány beköltöző sajnos a rossz utat, a békétlenséget választotta”, amikor feljelentette a magyar civil szervezeteket, baráti társulásokat és az önkormányzatot is. Ennek a következménye rendőrségi zaklatás és kihallgatás lett. A nyelvi helyzet is átalakul: bár a város továbbra is magyar többségű, egyre több helyen válik szükségessé a kétnyelvű kommunikáció.
Gubík szerint Dunaszerdahelynek ugyanazokkal a kihívásokkal kell szembenéznie, mint más, ezekkel a folyamatokkal már korábban megismerkedő régióknak, városoknak. Mivel elsősorban a fiatalabb generációk érkeznek, a legerőteljesebb nyomás az oktatási intézményekre helyeződik.
Növekszik az igény a szlovák óvodai nevelés, szlovák iskolai oktatás iránt. A rövid időn belül nagyobb számú beérkezőkre már kevésbé jellemző, hogy beépülnek, vagy legalább kapcsolatot építenek ki a közösséggel, inkább a saját közösségüket építik. A következő években kulcskérdés lesz Dunaszerdahely számára, hogy sikerül-e megtartani a magyar közösség dominanciáját.
Ha a jelenlegi trendek folytatódnak, akkor a város etnikai szerkezete egy-két évtized alatt jelentősen megváltozhat, és átbillenhet a szlovákok javára.
Bár Dunaszerdahely továbbra is a felvidéki magyarság egyik központja marad, a következő évtizedekben nagyban múlik a helyi közösség összetartásán és az önkormányzat döntésein, hogy megőrzi-e jellegét, vagy teljesen átalakul.
Ítéletet mondott a nagy amerikai hitelminősítő az OTP-ről – itt a döntés
A magyar bank ellenállóképes a szuverén adóskörnyezetből eredő stresszhelyzetekkel szemben. A hitelminősítő közölte: várakozása szerint az OTP a későbbiekben folytatja nemzetközi terjeszkedését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.