BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most tárgyalnak arról, hogyan reagáljon Donald Trump vámjaira az Európai Unió - a válasz újabb bombát dobhat a tőzsdékre

Az unió kereskedelmi miniszterei zárt ajtók mögött vitatják meg Luxemburgban, hogy milyen válaszokat adjanak a Washington által bevezetett vámokra. Az érdekek a kiszivárgott hírek szerint eltérnek egymástól, s hiába hangoztatták a csúcs előtt a résztvevők az EU egységének fontosságát Trump ellen, ez korántsem biztos, hogy megvalósul.

A reggel indult tárgyalások alaphangját Donald Trump tegnap éjjeli szavai adták meg. Az ameriaki elnök közölte, hogy nem lesz tárgyalás Európával, „hacsak nem fizetnek nekünk sok pénzt éves szinten”. 

vámháború Trump EU
Trump vámbombáiról tárgyal az EU / Fotó: Lightspring

Az Air Force One fedélzetén az éjszaka folyamán tett megjegyzéseiben azt mondta, hogy Európa „nagyon, nagyon rosszul bánt velünk”, „átverte a vezetőinket” és elutasította, hogy tárgyalásokat folytasson a vámtarifák megváltoztatásáról, „hacsak nem fizetnek nekünk évente sok pénzt”. 

A probléma az, hogy Európa egy vagyont keresett rajtunk 

– idézi az amerikai elnököt a Fox News.

A franciák az egységet hangsúlyozzák

Laurent Saint-Martin francia kereskedelmi miniszteri megbízott bírálta a Trump elnök által bevezetett „nagyon agresszív és önkényes” kereskedelmi intézkedéseket. Szerinte Franciaország „inkább az együttműködést részesíti előnyben, mint a konfrontációt”. „A végcélunk továbbra is az, hogy tárgyaljunk az eszkalációról. Ha ez nem lehetséges, akkor természetesen az Európai Uniónak reagálnia kell, határozottan és arányosan kell reagálnia” – idézte a francia politikust a Guardian.

Az írek tárgyalnának, de kétségeik vannak

„Készen áll az USA az alkura?” – tette fel az ez esetben nem igazán költői kérdést Simon Harris ír külgazdasági és külügyminiszter. Utalt Ursula von der Leyen nyilatkozatára, amely szerint Brüsszel minden létező kereskedelmi akadályt meg akar szüntetni és kész a megállapodásra. 

Úgy gondolom, hogy a globális piacokon tapasztalható zavarok jól mutatják, hogy a vámok milyen fájdalmat okoznak és fognak okozni, nemcsak a gazdaságoknak valamiféle makro értelemben, hanem az egyes európai polgároknak és az Amerikai Egyesült Államokban élő egyes embereknek is 

– mondta.

  • Az ír politikus viszont közölte azt is, hogy nagyon határozottan elutasítja az amerikai technológiai és digitális szolgáltatásokat célzó intézkedésekre irányuló felhívásokat. 
  • Szerinte ha az EU ebbe az irányba mozdulna el, akkor éppen hogy eszkalálná a vámháborút, egy olyan időszakban, amikor a feszültség tompításán kellene dolgozni. 

Habeck szerint Trump fordítva ül a lovon

Robert Habeck német gazdasági miniszter és alkancellár szerint „fel kell ismernünk, hogy erős helyzetben vagyunk. Amerika gyenge pozícióban van” A szabaddemokrata politikus szintén az egységre szólított fel: 

ha minden országot külön-külön számolunk, és itt a vörösborral, ott a whiskyvel és a pisztáciával van gondunk, akkor az egészből nem lesz semmi

– jelentette ki. Az amerikai vámok kiszámítási módját pedig egyszerűen csak badarságnak nevezte.

Friedrich Merz német kancellárjelölt a Reutersnek adott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy a nemzetközi részvény- és kötvénypiacok tovább romolhatnak. „Ezért minden eddiginél sürgetőbb, hogy Németország a lehető leggyorsabban helyreállítsa nemzetközi versenyképességét” – mondta a leendő kancellár. 

A svédek szerint minden lehetőség játszhat

Benjamin Dousa svéd kereskedelmi miniszter szerint az amerikai döntés „rendkívül szerencsétlen” volt, és az EU „készen áll a célzott és arányos ellenintézkedésekre”, és „jelenleg minden lehetőség az asztalon van”. Ha Kína, Kanada és az EU az elkövetkező napokban és hetekben ellenintézkedéseket vezet be, az erős nyomást gyakorol majd az amerikai kormányra, hogy tárgyaljon velünk – mondta Dousa, hozzátéve, hogy a maga részéről elképzelhetőnek tartja az amerikai technológiai cégeket célzó ellenintézkedéseket is. 

A lengyelek a második világháborút emlegetik

Michał Baranowski lengyel gazdasági miniszterhelyettes szerint „az elmúlt 100 évben nem voltak olyan vámok, mint amilyeneket az elmúlt héten láttunk”. Szerinte 

a legutóbbi hasonló epizód a nagy gazdasági világválság súlyosbodásához vezetett, amely végül munkahelyek millióinak elvesztését okozta, politikai szélsőségekhez vezetett. Ez az, ami a tét. Remélem, hogy mindannyian tanulunk a történelemből 

– mondta.

A spanyolok inkább pénzt kérnek Brüsszeltől

Carlos Cuerpo spanyol gazdasági miniszter kijelentette, hogy szorgalmazni fogja, hogy az Európai Unió hagyjon jóvá támogatást az amerikai vámok által sújtott iparágaknak. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a múlt héten az EU által ígért 14,1 milliárd euró értékű hitelekből és közvetlen segélyekből álló pénzügyi csomagot a koronavírus  járvány idején szükségessé vált mentőcsomaghoz hasonlította. 

Padlót fogtak a tőzsdék

Miután szombaton életbe lépett Donald Trump általános, 10 százalékos vámtétele és korábban Kína is válaszintézkedést jelentett be, az ázsiai tőzsdék után az európai börzék is zuhanással kezdték a hétfői napot. Vagyis ma is folytatódott a zuhanás a tőzsdéken, a BUX masszív eséssel kezdte a hetet, a befektetők leginkább az OTP papírjaitól szabadulnak. Az euró jegyzése benézett 408 forint fölé reggel. Később valamelyest magához tért a magyar tőkepiac a reggeli befektetői kapitulációt követően. A BUX index kora délután már „csak” 2,3 százalékos vesztességben jár, a nyitást követő 10 százalékos mínusszal szemben. Egy esetlegesen erős európai uniós válasz előreláthatóan ismét csapást mérne a tőzsdékre, ami óvatosságra intheti a brüsszeli döntéshozókat is.

Szijjártó: elvárjuk a bizottságtól, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal és Kínával

A magyar gazdaság erősen kitett az exportnak, ezért hazánk nem vámháborút, hanem tárgyalást szorgalmaz – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A politikus szerint az Európai Bizottságnak konkrét javaslatokkal kell rendeznie a helyzetet az Egyesült Államokkal és Kínával. Az EU tagállamai egyetértenek abban, hogy a globális kereskedelmi konfliktusok súlyos következményekkel járhatnak, és csak szabályokon alapuló rendszer nyújthat stabilitást a jövőben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.