Az ítélet megszületett: kiderült, hogy a befektetők valójában nem kedvelik a vámok okozta globális kereskedelmi háborút és a valószínű recessziót. A Wall Street határidős indexei 3 százalékkal zuhantak, a Nikkei is nagyjából ennyivel, az európai részvényindexek határidős ügyletei körülbelül 1,7 százalékos mínuszban vannak. Az amerikai államkötvények hozamai több hónapos mélypontra süllyedtek, miközben a dollárindex csaknem hat hónapos mélypontot ért el a meglehetősen kaotikus piaci körülmények között – írja a Reuters.
A reakció tökéletesen illeszkedett a bejelentést övező drámai hangulathoz, hiszen Donald Trump elnök élő adásban, egy nagy kék-sárga tábláról olvasta fel a különböző vámokat. A lista élén
Az ázsiai országokra kivetett magas vámok egyértelműen sokként érték a technológiai részvényeket, mivel ezek jelentősen megemelik az ellátási láncaik költségeit.
Az Apple részvényei 7 százalékkal szakadtak be.
Szinte minden elemző – a Fehér Ház érvelésével ellentétben – úgy látja, hogy a szabadkereskedelem vége megrázkódtatást jelent az amerikai és a globális gazdasági növekedés számára, és emiatt növelik a recesszió kockázatát.
Ez jól látható volt a Fed-alapok határidős ügyleteiben, amelyek már 80 bázispontnyi kamatcsökkentést áraznak be az évre, annak ellenére, hogy ezek a vámok biztosan megugrasztják az amerikai inflációt. Az elemzők szerint az új autók ára 6-10 ezer dollárral emelkedhet.
A Fed tisztviselői ugyan szeretik hangoztatni, hogy figyelmen kívül hagyják az egyszeri árszint-emelkedéseket, de a pandémia megmutatta, mi történik, ha a vállalatok rájönnek, hogy megemelhetik az árakat, és másra kenhetik a felelősséget. Az sem világos, mennyire lesznek tartósak ezek a vámok, mivel a Fehér Ház jelezte, hogy kész alkudozni különböző országokkal.
Az ilyen változékony helyzet megnehezíti a vállalatok számára a hosszú távú beruházások tervezését.
Ráadásul a megtorló intézkedések is hamarosan érkeznek, mivel az országok sorra készülnek szembeszállni Trump új világrendjével. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is ígéretet tett a megtorlásra, ha a tárgyalások kudarcot vallanak. A történelemből elég egy példát idézni: az 1930-as évek elején bevezetett amerikai Smoot-Hawley vámok tették igazán „nagy depresszióvá” a gazdasági világválságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.