Nagy változás jöhet el a legszegényebb uniós tagország polgárainak életében jövőre. Kiszivárgott, hogy küszöbön áll az Európai Unió döntése, amellyel Bulgária megkapja a zöld fényt, hogy a leva helyett bevezesse az eurót. A legutóbb Horvátország lépett be az euróövezetbe, 2023 elején. Maguk a bolgárok megosztottak. Brüsszelben azonban egyetértés látszik kirajzolódni.
Az utolsó előttinek tűnő lépés a dél-kelet-európai ország csatlakozási folyamatában június 4-e, amikor az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank közzéteszi a nem eurót használó, de a bevezetésre kötelezett EU-tagállamok konvergenciajelentéseit.
Roszen Zseljazkov kisebbségi kormánya arra számíthat – állítják a Bloomberg jelentése szerint az ügyre rálátó, név nélkül nyilatkozó uniós források –, hogy pozitív lesz az ország megítélése, és ez megnyithatja az utat az eurócsatlakozás felé 2026 elején. Az Európai Bizottság legutóbbi előrejelzései arról tanúskodnak, hogy Brüsszel egyre inkább hisz benne: Bulgária megfelel majd a költségvetési fegyelmet és a fizetőeszköze stabilitását illető kritériumoknak.
Ebben még lehet változás, de a hírügynökség forrásai bizakodóak, tekintve a legutóbbi előrehaladást az infláció csökkentésében Bulgáriában. A bolgár éves infláció áprilisban 3,5 százalékra csökkent a márciusi 4 százalékról.
A következő, utolsó és már valószínű lépés: a júniusi uniós csúcs rábólinthat a 2026 eleji csatlakozásra.
Az euró bevezetése kivételes siker lenne a január közepe óta hatalmon lévő kormány számára – értékel a jelentés. Segít-e az euró felzárkózni az országnak a gazdagabb európai nyugathoz, vagy nem, erről óriási viták folytak az amúgy is fűtött politikájú országban, egészen a legutóbbi időkig.
Egymásnak estek a bolgárok az eurón: az államfő felsült, a házelnököt leváltanák
Visszautasította a bolgár házelnök az államfő népszavazási kezdeményezését az euró 2026-os bevezetéséről. A döntés után az ellenzék a házelnök leváltására készül, miközben a kormány alkotmányellenesnek tartja a bolgár euróbevezetésről szóló referendum ötletét.
Emlékezzünk: a legnagyobb közép-európai gazdaságok mind megőrizték saját devizájukat, és közülük csak Románia fejezte ki szándékát hogy a belátható jövőben bevezesse az eurót.
Bulgária eleve eltér ezektől az országoktól abban a lényeges vonásban, hogy a csatlakozás számára nem jelenti az önálló monetáris politika feladását, hiszen ezt már a 90-es évek végén megtették, amikor az akkori hiperinfláció megfékezése érdekében bevezették a valutatanácsot: ez azt jelenti, hogy a leva árfolyama fixált, nem mozoghat szabadon, mint a cseh korona, a forint, vagy a zloty. (A lej is csak félig-meddig, hiszen árfolyamát a román jegybank menedzseli – az utóbbi időkben nehézségek és eurómilliárdok árán.)
Az euró bevezetésének pikantériája Bulgáriában, hogy a szükségességét illetően nem csak a politikai vezetők megosztottak, hanem maguk a bolgárok is. A Bloomberg a Trend Research Center május 12-18-ai felmérését mutatja be, ami szerint a bolgárok
Ismerjük, mi zajlik a konvergenciajelentések kapcsán – erről a bolgár jegybankelnök Dimitar Radev beszélt újságíróknak Plevenben kedden.
Az értékelés pozitív. A mi értékelésünk, hogy teljesen kész vagyunk
– sommázta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.