A horvát drónok az utóbbi években jelentős fejlődésen mentek keresztül, és mára az európai védelmi technológiai ipar egyik feltörekvő szereplőjévé váltak. Emiatt főként a kormányzati támogatásoknak és a nemzetközi együttműködéseknek köszönhetően Horvátország komoly potenciállal rendelkezik a kisméretű harci drónok gyártásában – írja a Vecernji list.
Ivan Anusic horvát védelmi miniszter nemrég bejelentette, hogy Horvátország kész vezető szerepet vállalni az Európai Unióban a kisméretű harci robotrepülők gyártásában. Az efféle felszerelések ugyanis az ukrajnai háborúban nagyon hasznosnak bizonyultak. A tervek szerint már az idei évben akár félmillió drón is készülhet a horvát gyártósorokon mégpedig teljes egészében európai alkatrészekből. A projekt az EU ReArm Europe nevű újra fegyverkezési tervének keretében valósulhat meg, abban az esetben, ha az Unió úgy dönt, hogy horvát drónokat állítana hadrendbe.
A miniszter ígéretében fontos szerepet kaphat a horvát drónipar fejlődésének egyik zászlóshajója az eszéki Orqa, amely 2018-ban indult három mérnök által alapított startupként. Az Orqa azóta megalkotta a világ egyik legfejlettebb FPV (First-Person View) drónját, amely valós idejű videóátvitellel rendelkezik,
lehetővé téve a pilóták számára, hogy úgy irányítsák a drónt, mintha maguk is benne ülnének.
Ez a technológia különösen értékes katonai és ipari alkalmazásokban, ahol a gyors reakcióidő és a pontos irányítás elengedhetetlen. Az Orqa nemzetközi együttműködései is figyelemre méltóak. A vállalat néhány éve felvásárolta a svájci ImmersionRC céget és nemrég az Egyesült Államokban is létrehoztak egy dróngyártó üzemet. Ezzel egy időben a kelet-horvátországi Eszéken is gyártanak, ahol jelenleg havi ötezer drónt tudnak előállítani, méghozzá teljes egészében európai alkatrészek felhasználásával, kínai komponensek nélkül.
A gyár kapacitásai ugyan növelhetők, azonban a félmilliós darabszám legyártása egyelőre szakértők szerint nem tűnik reális célnak, főként annak tudatában, hogy jelenleg jobbára polgári felhasználású drónokat állítanak elő. Az eszéki pilóta nélküli repülők iránt egy ideje különösen komoly érdeklődést mutat a horvát hadsereg, ugyanis
az Orqa egy észt céggel közösen megalapította a Defensphere nevű startupot, amely Vegvisir néven „mindenlátó” rendszert fejleszt,
amely lehetővé teszi a páncélozott járművek legénysége számára, hogy a jármű falán keresztül is lássanak, így javítva a harci helyzetekben való tájékozódást és reakcióképességet. Az a képesség óriási ütőkártya lehet az uniós rendelések esetén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.