A Moody’s megfosztotta az Egyesült Államokat a legmagasabb hitelminősítésétől, ami tükrözi azt a mélyülő aggodalmat, hogy a növekvő adósság és hiány miatt, romolhat az ország helyzete, miután veszít a globális tőke kiemelkedő célpontja szerepéből, és növelheti a kormányzati hitelfelvételi költségeket. A második világháború óta nem volt ilyen rossz a helyzet. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal szerint az USA GDP-hez viszonyított adóssága 2029-re eléri a 107 százalékot, majd 2055-re 156 százalékra emelkedik.
A Moody’s pénteken az Aaa-ról Aa1-re csökkentette az amerikai hitelminősítést, ezzel csatlakozva a Fitch Ratingshez és az S&P Global Ratingshoz, amelyek a világ legnagyobb gazdaságát a legmagasabb, tripla A pozíció alá sorolták. Az egyfokozatú csökkentés több mint egy évvel azután történt, hogy a Moody’s negatívra változtatta az amerikai besorolás kilátását. A hitelminősítő most stabil kilátásokkal tartja a jelenlegi szinten Amerika adósságát.
„Bár elismerjük az Egyesült Államok jelentős gazdasági és pénzügyi erősségeit, úgy véljük, hogy ezek már nem ellensúlyozzák teljes mértékben a költségvetési mutatók romlását” – írta a Moody’s egy közleményben.
A Moody’s az egymást követő kormányokat és a Kongresszust hibáztatta a növekvő költségvetési hiányokért, amelyek állításuk szerint alig mutatnak enyhülési jeleket. Pénteken a washingtoni törvényhozók folytatták a hatalmas adó- és kiadáscsökkentési törvényjavaslat kidolgozását, amely várhatóan billió dollárral növeli a szövetségi adósságot az elkövetkező években.
A Fehér Ház pénteken politikai döntésnek minősítette a lépést. Steven Cheung, Donald Trump elnök szóvivője az X-en közzétett bejegyzésében Mark Zandit, a Moody’s Analytics közgazdászát azzal vádolta, hogy régóta bírálja a kormányzat politikáját. „Senki sem veszi komolyan az »elemzését«. Újra és újra bebizonyosodott, hogy téved” – mondta Cheung. A Moody’s Ratings egy különálló csoport a Moody'’ Analyticstől.
A főbb pénzügyi piacok gyorsan reagáltak a döntésre, a 10 éves államkötvények hozamai akár 4,49 százalékig is emelkedtek. Az S&P 500 indexet követő tőzsdén kereskedett alap (ETF) 0,6 százalékot esett a tőzsdezárás utáni kereskedésben.
„A leminősítés azt jelezheti, hogy a befektetők magasabb hozamokat fognak követelni az államkötvényektől” – mondta Tracy Chen, a Brandywine Global Investment Management portfóliómenedzsere. Míg az amerikai eszközök a Fitch és az S&P korábbi amerikai leminősítéseire reagálva emelkedtek, „még nem tudni, hogy a piac másképp reagál-e, mivel az államkötvények és az amerikai dollár menedékjellege némileg bizonytalan lehet.”
A változás egy olyan időszakban következik be, amikor a szövetségi költségvetési hiány közel 2 billió dollár évente, ami a bruttó hazai termék több mint 6 százalékát teszi ki. A globális vámháború nyomán gyengülő amerikai gazdaság várhatóan növeli a hiányt, mivel a kormányzati kiadások jellemzően akkor emelkednek, amikor a gazdasági aktivitás lassul.
Ez a kilátás akkor alakult ki, amikor az Egyesült Államok teljes adósságszintje a Covid óta tapasztalható pazarló hitelfelvétel nyomán már meghaladta a gazdaság méretét. Az elmúlt évek magasabb kamatlábai szintén megnövelték az államadósság-szolgálat költségeit.
Májusban Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, aki a 10 éves hozamokat kulcsfontosságú mérőszámként jelölte meg, azt mondta a törvényhozóknak, hogy az Egyesült Államok fenntarthatatlan pályán halad: „Az adósságszámok valóban ijesztőek ”, és egy válság „a gazdaság hirtelen leállását jelentené, mivel a hitelek eltűnnének” – mondta. „Elkötelezett vagyok amellett, hogy ez ne történjen meg.”
A törvényhozók azon dolgoznak, hogy előmozdítsanak egy adócsomagot, amely magában foglalja a 2017-es adócsökkentési és munkahelyteremtési törvény rendelkezéseinek meghosszabbítását, miközben kétségek merültek fel a kiadások ütemének lassításával kapcsolatban. Az adózási vegyes bizottság a törvényjavaslat teljes költségét a következő évtizedben 3,8 billió dollárra becsülte, bár más független elemzők szerint sokkal többe kerülhet, ha a törvényjavaslat ideiglenes rendelkezéseit meghosszabbítják.
Egy kulcsfontosságú képviselőházi bizottság pénteken nem tudta továbbvinni a republikánusok adó- és kiadási törvényjavaslatát, miután a keményvonalas konzervatívok szembeszálltak Trumppal és költségmegfontolások miatt blokkolták a törvényjavaslatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.