Oroszország legnagyobb olajvállalata, az állami hátterű Rosznyefty egy óriási ritkaföldfém-lelőhelyet vásárolt az orosz Távol-Keleten, amely akár az amerikai–orosz gazdasági együttműködés egyik helyszíne is lehet.
A Rosznyefty a Vosztok Engineering felvásárlásával szerezte meg a Tomtor lelőhely kitermelési jogát kedden az orosz cégbírósági papírok szerint, miután korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök utasítást adott a fejlesztések biztosítására, akár a lelőhely tulajdonosai, akár más befektetők, akár állami támogatás segítségével.
A Tomtor kiaknázása azonban az Ukrajna elleni invázió és az ahhoz fűződő nyugati szankciók után lekerült a napirendről, noha a világ egyik legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyéről van szó, ami az orosz Távol-Kelet- és Sarkvidékfejlesztési Minisztérium szerint akár 154 millió tonna ércet is rejthet.
Olyan ásványokat tartalmaz, mint a monazit vagy a piroklór, amelyekben olyan elemek találhatók, mint a nióbium vagy a szkandium.
A projekt a Bloomberg beszámolója szerint áprilisban az orosz–amerikai tárgyalásokon is felmerült, mint a két ország közötti gazdasági együttműködés egyik lehetséges terepe. Az Egyesült Államok ugyanis igyekszik új ritkaföldfém-forrásokat találni, miután Kína előszeretettel alkalmazza a nyersanyagok exportjának korlátozását a kereskedelmi viták alatt.
Oroszország a Trump-adminisztráció által azt ukrajnai békekötés utánra kilátásba helyezett gazdasági együttműködés reményében olyan projektek listáját állítja össze, amelyek az együttműködés terepei lehetnek. Ezek között nemcsak ritkaföldfém-lelőhelyek, de energia- és sarkvidéki beruházások is találhatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.