Donald Trump reménye, hogy akár ezermilliárd dollárnyi befektetési ígéretet szerez Szaúd-Arábiától, ütközhet a királyság egy másik, költséges törekvésével – saját gazdaságának átalakításával. Az amerikai elnök közel-keleti körútja során kedden Rijádba érkezett.
Mohamed bin Szalmán (MBS) szaúdi koronaherceg tervei az olajfüggő ország gazdaságának diverzifikálására a Bloomberg becslései szerint közel 2 ezermilliárd dollárba kerülhetnek. Évtizedeken keresztül a Szaúd-Arábia által megkeresett, de belföldön el nem költött pénz hatalmas többleteket eredményezett, amelyeket külföldi befektetésekre fordíthattak. Azonban a magas hazai kiadások és a csökkenő olajárak most pont ellenkező helyzetet idéztek elő. Bár a petrodollár-áramlás még mindig hatalmas összegeket termel, a szaúdi gazdaság átalakítása igen költséges vállalkozás.
Az óriási beruházási tervek – különösen a futurisztikus, Neom nevű új város, amely az amerikai külügyminisztérium becslései és az építkezés részleteit ismerő források szerint akár 1500 milliárd dollárba is kerülhet – a költségvetési hiány növekedéséhez vezettek. A 2017-es bejelentéskor Neom költségeit még csupán 500 milliárd dollárra becsülték.
A Perzsa-öböl menti ország emellett több olyan globális esemény megrendezésére is elkötelezte magát, amelyek nagy léptékű beruházásokat igényelnek, például
Ezeknek az eseményeknek az előkészítési és megrendezési költségei több száz milliárd dollárra is rúghatnak, bár konkrét számok nem állnak rendelkezésre, mivel a kormány nem hoz nyilvánosságra részletes adatokat.
Mindezek a kiadások erősen korlátozzák, hogy MBS mennyit adhat Trumpnak. A királyság már most is visszafogta a Neom egyes részeire vonatkozó ambícióit. A 940 milliárd dolláros szaúdi Közberuházási Alap (Public Investment Fund) is sorra vágja meg a nagy porjektek költségvetését, ezzel párhuzamosan már hiteleket is vesz fel, hogy lépést tudjon tartani a vállalt kiadásokkal. Bár az államadósság jelenleg alacsony szinten van, fennáll a veszélye, hogy fokozatosan emelkedni fog.
Trump ezermilliárd dollárnyi befektetést próbál megszerezni, de Szaúd-Arábia nem tudja ezt teljesíteni
– mondta Ziad Daoud, a Bloomberg Economics feltörekvő piacokért felelős vezető közgazdásza, utalva arra, hogy a királyság folyó fizetési mérlege az elmúlt év során negatívba fordult. „Szaúd-Arábia tőkeimportőrré vált, még viszonylag magas olajárak mellett is, és ez várhatóan legalább 2030-ig így is marad. Ez alapvetően átalakítja majd a globális gazdasághoz fűződő viszonyát” – tette hozzá a közgazdász.
Hasonlóan vélekedik Tim Callen, a Washingtoni Arab-öböl Államok Intézetének vendégkutatója. „Az, hogy a következő négy évben ezermilliárd dollárnyi új kereskedelem és befektetés valósuljon meg, nem fog megtörténni – mondta. – Ez hatalmas növekedés lenne a jelenlegi szintekhez képest, és gyakorlatilag a szaúdi állami vagyonalap teljes eszközállományát, majdnem egy teljes évnyi GDP-t tenne ki.”
Ugyanakkor Trumpnak egy szava nem lehet a szaúdi koronahercegre, aki már így is sokat segített az amerikai elnöknek azzal, hogy növelte a nyersolaj-kitermelést, így hozzájárult az alacsonyabb benzinárakhoz az Egyesült Államokban. Így máris sokkal nagyobb sikereket ért el az olajkirályságban, mint elődje,
Joe Biden, aki üres kézzel távozott Szaúd-Arábiából, miután a koronaherceggel tárgyalva próbált segítséget kérni a tomboló infláció kezeléséhez.
Ez persze nem fogja meghatni Trumpot, aki köztudottan tranzakcióközpontú megközelítést alkalmaz a külpolitikában. Ráadásul kényszerhelyzetben van, kénytelen eredményeket felmutatni, meggyőzni az amerikai közvéleményt arról, hogy globális vámintézkedései jót tesznek az amerikai gazdaságnak, és növelik a munkahelyek számát. Ennek érdekében erős nyomás alá helyezi Szaúd-Arábiát is. A szaúdi üzleti közösség Bloombergnek nyilatkozó tagjai szerint a minisztériumok lázasan keresik annak módját, hogy az amerikai vállalatokat miként lehetne bevonni MBS gazdaságátalakítási terveibe.
A másik oldalon Szaúd-Arábia nem nélkülözheti az amerikai árukat és szolgáltatásokat. Egyrészt határainak védelme érdekében fegyverekre van szüksége, hosszú távon pedig azért,
hogy megvalósítsa ambícióit: globális központtá váljon olyan területeken, mint a mesterséges intelligencia, a logisztika, a turizmus és a pénzügyi szektor.
Ennek ellenére az ezermilliárd dolláros célt elérni nem lesz egyszerű. A szaúdi kormány megpróbálhatja úgy csomagolni az ígéreteit, hogy azok akár egy évtizedre vagy még hosszabb időszakra vonatkozzanak. MBS eddig 600 milliárd dollárnyi pluszbefektetést és kereskedelmet ígért Trumpnak az Egyesült Államokkal a következő négy évre. Ugyanakkor
A királyság túlfeszített pénzügyei már kezdenek megmutatkozni a szaúdi államadósság kibocsátásának gyorsuló ütemében. A kormány az idei első negyedévben rekordösszeget vett fel – még annál is többet, mint 2020 mélypontján, amikor az olajárak rövid időre negatívba fordultak.
Szerencséjükre van mozgástér, Szaúd-Arábia teljes államadóssága jelenleg 354 milliárd dollár, ami a bruttó hazai termék alig 30 százaléka – ez viszonylag alacsony szint más országokhoz képest. Emellett több mint 400 milliárd dollárnyi devizatartalékkal rendelkeznek, amelynek tetemes részét a jegybank amerikai államkötvényekben helyezte el.
Trump: az Európai Unióval kereskedni piszkosabb, mint Kínával
Az amerikai elnök Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emirátusok térségében tartózkodik majd, amikor csütörtökön Törökországban tárgyalóasztalhoz ül az ukrán és az orosz delegáció. Donald Trump kijelentette, ha segít a jelenléte, akár személyesen is részt vesz a megbeszéléseken, ugyanis szerinte azok nagyon fontosak az ukrajnai háború lezárásához. Trump szerint az Európai Unióval kereskedni sok tekintetben piszkosabb, mint Kínával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.