Románia felnőtt lakosságának több mint harmada részben vagy teljes mértékben funkcionálisan analfabéta, a matematikai alapkészségek terén pedig a 40 százalékot közelíti az elégtelen kompetenciákkal rendelkezők aránya – derült ki a bukaresti oktatási minisztérium által 2023-ban megrendelt, az Edupedu szakportál által nyilvánosságra hozott felmérésből.
Az IRES közvélemény-kutató intézet, valamint a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem (SNSPA) által közösen végzett kutatás során több mint 4000, 15 év feletti embernél hétköznapi élethelyzetekben is előforduló feladatokkal (egy űrlap kitöltése, grafikon értelmezése, hirdetés elolvasása) tesztelték az írásértést és a számtani készségeket.
A szövegértésnél a résztvevők 20,1 százaléka nem érte el az alapvető készségi szintet, további 17 százalék pedig csak részlegesen értette, amit olvasott. A matematikai készségek terén még rosszabb volt a helyzet: 27,5 százaléknál teljes, további 10,9 százaléknál részleges tudatlanságot mértek.
A nemek közti eltérés nem volt számottevő. A falusiak esetében viszont csaknem 9 százalékponttal rosszabb a helyzet a szövegértés terén a városlakókhoz képest, a számtani készégek terén pedig 6 százalékpontos a falusiak lemaradása.
Igazán meghatározó különbséget – ami a városiak és falusiak közti eltérést is befolyásolja – az iskolázottság függvényében észleltek a kutatás készítői: a legfeljebb 8 osztályt végzett alanyoknál 43 százalékos, a középiskolát végzetteknél 14 százalékos, a felsőfokú képzettséggel rendelkezőknél pedig 6,5 százalékos volt a funkcionálisan analfabéta válaszadók aránya.
Az Edupedu azt is kiemelte, hogy megalapozatlan mítosznak bizonyult az a – kommunizmus iránt nosztalgiát táplálók által terjesztett – nézet, miszerint régen komolyabb volt az iskola Romániában: a súlyos funkcionális analfabetizmus aránya több mint kétszer akkora (43 százalék) a 65 év felettiek körében, mint a 35 év alattiak (20 százalék) esetében.
Még a bolgár gazdák is jobban vannak felszerelve gépekkel, mint a romániaiak, pedig ők sem dúskálnak a pénzben. Az elmúlt több mint harminc évben alig történt fejlesztés.
Románia sok tekintetben utolsó az Európai Unióban, többek között a mezőgazdaság gépesítésének terén is. Keleti szomszédunknál 0,73 lóerő jut 1000 hektárra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.