BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Románia mindenki mögött kullog – itt használják a legkevesebb mezőgazdasági gépet

Még a bolgár gazdák is jobban vannak felszerelve gépekkel, mint a romániaiak, pedig ők sem dúskálnak a pénzben. Az elmúlt több mint harminc évben alig történt fejlesztés.

Románia sok tekintetben utolsó az Európai Unióban, többek között a mezőgazdaság gépesítésének terén is. Keleti szomszédunknál 0,73 lóerő jut 1000 hektárra – írja a Ziarul Financiarra hivatkozva a Maszol

fejlesztés
Alig vannak fejlesztések a román mezőgazdaságban / Fotó: Hans Lucas via AFP

Ez enyhe előrelépést jelent 1991-hez képest, amikor a mutató mindössze 0,5 lóerő per 1000 hektár volt, azonban európai viszonylatban továbbra is nagyon szerény érték. 

Pedig gépesítés nélkül nincs versenyképes mezőgazdaság.

A románnál még a bolgár mezőgazdaság is jobban van ellátva munkagépekkel, ott a mutató értéke 0,8 lóerő per 1000 hektár, akárcsak Szlovákiában. Magyarországon átlagban 1,1 lóerő jut 1000 hektárra, akárcsak Csehországban, amivel szintén a kontinens elmaradottabb feléhez tartozunk.

Kimagasló osztrák adat

A romániai 0,73-hoz és a magyarországi 1,1-hez képest Ausztriában 7,3 lóerő jut 1000 hektárra, kereken tízszer annyi, mint Romániában.  

A második Málta, és meglepő módon a harmadik helyen egy volt szocialista gazdaság, Lengyelország szerepel, 7,2-es mutatóval. Ezzel a lengyelek lekörözték Svájcot (7,1), Írországot (7), Norvégiát (4,2), Hollandiát (4,1) és Belgiumot (3,5). 
Az unió két legnagyobb gazdaságában, Németországban és Franciaországban 2,4, illetve 2 lóerő jut 1000 hektárra.

Az egykori szocialista államok közül Horvátország áll még kifejezetten jól a mezőgazdaság gépesítése terén 2,8-es mutatóval, egy szinten van Luxemburggal és Finnországgal.

Több ok van a háttérben

A szakemberek szerint a roppant alacsony szintű gépesítettség a román mezőgazdaság jellegéből fakad. 

Románia mezőgazdasági modellje különbözik az Európai Unió többi tagállamáétól. Az EU nyugati felén nem találunk olyan farmokat vagy cégeket, melyek olyan nagy területeket művelnek meg, mint Romániában. A legnagyobb romániai farmok nagyon jól felszereltek, már rátértek a digitalizációra. Ugyanakkor tény, hogy a kis gazdaságok messze állnak a nyugat-európai kis farmok gépesítési szintjétől

– nyilatkozták a mezőgazdasági gépek forgalmazásával foglalkozó Sigma CVM munkatársai.

A legnagyobb területet művelő hazai cég az Agricost, amely a maga 57 ezer hektárjával uniós viszonylatban a legnagyobbak közé tartozik. Ugyanakkor Romániában van a legtöbb, 5 hektárnál kisebb gazdaság, mintegy 2,9 millió. A több ezer vagy több tízezer hektárt művelő óriáscégek nagy hatékonysággal működnek, kevés dolgozójuk van, ellenben jól el vannak látva nagy és erős gépekkel.

Nem kecsegtet a jövő sem

A Sigma CVM szakemberei úgy látják, 

a romániai mezőgazdaságnak az alapvető problémája nem az, hogy nem eléggé gépesített, hanem hogy a gazdaságok százezrei esetében a termékeknek kicsi a hozzáadott értékük.

„Amíg Románia búzát és paradicsomot termel, és mélyhűtött pékárut és paradicsompasztát importál, a mezőgazdasági szubvenció nem fogja növelni a területhez viszonyított lóerők arányát. Meg kellene teremteni a nagy hozzáadott értékű termékek előállításának és értékesítésének a logisztikai és gazdasági feltételeit. Más szóval a gyakorlatba kellene ültetni a farmról a tányérba koncepciót. Azután a gazdáknak lenne pénzük a további gépesítésre, speciális felszerelések beszerzésére” – mondják a vállalat munkatársai.

Meglátásuk szerint jelenleg a gazdasági körülmények nem segítik elő a gépesítést, a mezőgazdasági termelők számára gyakran a folyó költségek fedezése is gondot jelent, nemhogy gépek beszerzésére fordítható tőkéjük lenne.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.