BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még közbeszólhat az aszály, de egyelőre csak mérsékelt emelkedés tapasztalható az élelmiszerek árában

A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és a cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe. A nemzetközi élelmiszernyersanyag-árak irányadó árindexe 128 pont lett júniusban, 0,5 százalékkal magasabb a májusinál.

Az élelmezési mutató tavalyi átlaga 122 pont volt, 2,1 százalékkal alacsonyabb a 2023. évinél. A FAO gabonaárindexe 1,5 százalékkal csökkent májushoz képest. Ezt elsősorban az okozta, hogy a kukorica ára második hónapja csökken a bőséges argentínai és brazíliai kínálat hatására. Ezzel szemben a búza ára nőtt az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok egyes részein tapasztalt kedvezőtlen időjárás miatt. A rizs nemzetközi ára kissé csökkent.

élelmezés
Élelmezés – csak mérsékelten emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A növényiolajár-index 2,3 százalékkal emelkedett, főként a pálma-, szója- és repceolaj drágulása nyomán. A napraforgóolaj ára csökkent a fekete-tengeri régió javuló terméskilátásainak köszönhetően. A FAO húsárindexe júniusban 2,1 százalékkal, történelmi csúcsra emelkedett. Miközben drágult a szarvasmarha-, a sertés- és a juhhús, a baromfihús ára tovább csökkent.

A tejtermékek árát tükröző index júniusban 0,5 százalékkal emelkedett májushoz képest, ezen belül 

a vaj ára rekordszintre nőtt.

A sajtárak a harmadik egymást követő hónapban emelkedtek, míg a tejporok ára csökkent a visszafogott globális kereslet és a bőséges kínálat miatt.

A FAO cukorárindexe 5,2 százalékkal mérséklődött júniusban havi szinten, a negyedik egymást követő hónapban jegyeztek föl csökkenést, és ezzel 2021 áprilisa óta a legalacsonyabb szintre süllyedt a mutató. A csökkenést a javuló brazil, indiai és thaiföldi termeléskilátások okozták.

A Világgazdaság korábban megírta, hogy idén a 2022-es rekordaszályos évvel futjuk a versenyt. Az elsivatagosodás, a talaj állapotának romlása és a termőföldek kimerülése elkerülhetetlennek tűnik.

A visegrádi csoport (V4) agrár-érdekképviseletei pedig közös nyilatkozatban sürgetik az Európai Bizottságot, hogy tegyen határozott lépéseket az európai termelők és fogyasztók védelmében. A kamarák kifogásolják Brüsszel Ukrajnával kötendő szabadkereskedelmi megállapodásának tervezetét, amely szerintük súlyos károkat okozhat az uniós mezőgazdaságnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.