Júniusban elmaradt ugyan a várakozásoktól az euróövezeti feldolgozóipari teljesítmény javulásának mértéke, de már közel áll ahhoz, hogy növekedésbe válthasson át az S&P Global Market Intelligence gazdasági kutatóintézet és a Hamburg Commercial Bank AG (HCOB) közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) alakulása szerint. Közép-Európában azonban valami továbbra sem stimmel, jelzi ezt, hogy a régió legnagyobb gazdaságáról vigasztalan aktivitási mutatókat közöltek kedden.
Magyarországon a BMI szezonálisan kiigazított júniusi értéke 48,9 pontra esett vissza a májusi 49,8-es értékről – közölte kedden a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság. A most mért szezonálisan kiigazított BMI-érték 1995 óta a hatodik legkisebb júniusi havi érték, azonban felülmúlja az előző három év június havi értékeinek átlagát.
Az év hatodik hónapjában a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt zsugorodásról számoltak be. A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. Az egyedi indexek közül hat index áll 50 pont felett, a fellendülési tartományban.
A foglalkoztatottság index júniusban 2,9 százalékponttal emelkedett májushoz képest, de 49,1 ponttal továbbra is zsugorodást, vagyis létszámleépítést jelez. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 6,2 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség indexe 3,2 ponttal nőtt, és ezzel az index ismét bővülést jelez. A késztermékkészletek indexe 4,3 százalékponttal nőtt.
Nemcsak nálunk volt durva visszaesés. Lengyelországban júniusban 44,8-re esett vissza a BMI-index a májusi 47,1-ről. Ez ráadásul hideg zuhany a piacnak, az elemzők ugyanis 49-re való javulást prognosztizáltak. A mostani adat ráadásul 2023 októbere óta a legmeredekebb romlás a lengyeleknél a feldolgozóipari feltételek terén – írta a Trading Economics.
A szakértők szerint a váratlan visszaesést az új megrendelések további zsugorodása okozta a stagnáló piaci feltételek és a gyenge nemzetközi kereslet mellett. Az exportmegrendelések 2023 szeptembere óta a legnagyobb mértékben estek vissza, leginkább az európai piacokon veszítettek a lengyelek. A termelés 2022 novembere óta a leggyorsabb ütemben esett vissza, ami arra késztette a vállalatokat, hogy folytassák a leépítéseket, bár ennek mértéke májushoz képest mérséklődött.
A magyar és lengyel adathoz képest felüdülést jelent Csehország júniusi BMI-indexe. Miközben az elemzők arra számítottak, hogy a májusi 48-ról, a 48,4-re javul a mutató, a tényadat minden várakozást felülmúlva 50,2 lett. 2022 májusa óta az először mutat be jelentős javulást a cseh feldolgozóipar – adta hírül a Trading Economics.
A termelés 2022 februárja, vagyis az orosz–ukrán háború kitörése óta először nőtt, ezt az új megrendelések számának emelkedése támogatta. A termelők azonban továbbra is óvatosak maradtak, a foglalkoztatást és az inputbeszerzéseket tovább csökkentették júniusban, ám a csökkentés üteme itt is lassult.
Az üzleti bizalom szintén 2022 februárja óta nem látott magasságokba került, ami azt jelzi, hogy a vállalatok optimisták a kereslet tartós fellendülésével kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.