A szekciók egységesítése mellett döntött a Budapesti Árutőzsde rendkívüli közgyűlése tegnap. Ezt azonban csak akkor valósítják meg, ha az árutőzsde társasági formává alakul, erre pedig becslések szerint legalább két évet kell még várni. A tőzsdetagokat illető vagyonhányadokat is meghatározzák a közeljövőben -- mondta el Kovács Attila, a Budapesti Árutőzsde elnöke.
Lényeges változások lépnek életbe a teherviseléssel kapcsolatban is. A jutalékfizetés rendszere nem módosul, ám a tagdíjakat a jövőben vagyonarányosan határozzák meg.
Két korábbi határozatot is eltöröltek, melyek a kizárt tagokra vonatkoztak. Így a jövőben nem érvényes a kizártak tagságára vonatkozó értékesítési tilalom. Emellett arról is határoztak, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben a kizárt tagok is részesedhetnek majd a tőzsdei vagyonból.
A tervek szerint tagságukat aukción értékesítik majd, a befolyt összeggel pedig az extag és a börze számol el. (A kizárt tagok helyzete azért különleges, mert az árutőzsdei tagok évekig nem léphettek ki a piacról, így távozásuk csak úgy volt megoldható, ha a tőzsde kizárta őket. Ez viszont nem tette lehetővé a vagyonrészek rendezését.)
A korábbi éveknek megfelelően a BÁT az idén is kérni fogja, hogy a Keler nyereségét fizessék ki osztalékként. Az árutőzsde vezetői azzal indokolják a kérést, hogy a szükséges fejlesztésekhez a tőzsde bevételei önmagukban nem elegendőek. Többek között az elektronikus kereskedési rendszer (ETS) szorul fejlesztésre, hiszen hamarosan az árutőzsde minden szekciója átáll az ETS használatára.
Az idei évre a BÁT mintegy 3,8 millió forintos nyereséggel számolt, ezt kismértékben felülteljesítik. A várakozáson felüli eredmény főként a gabonaszekció terven felüli forgalmának köszönhető, bár az is hozzájárul, hogy a devizaszekció is megélénkült az előző évi tetszhalál után. Jövő évre 4 millió forintos eredménnyel kalkulálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.