Csak részleges sikereket ért el a Mol a TVK pénteki rendkívüli közgyűlésén. Az olajcég ugyan le tudta cserélni az igazgatóság és a felügyelőbizottság nagy részét, de ahhoz nem rendelkezett elég szavazattal, hogy a tervbe vett alapszabály-módosításokat is keresztülvigye.
Az orosz Gazprom érdekeltségei, illetve a velük szavazó befektetők a részvények közel 25 százalékával rendelkeztek, s mivel a részvételi arány 88,94 százalékos volt, a Mol és támogatói nem tudták biztosítani a 75 százalékos jóváhagyást. A piacon arra számítanak, hogy a TVK-ért folyó harc folytatódik, hiszen a Gazprom-érdekeltségek kezébe kerülhet a jelenleg még a BorsodChemnél lévő 15 százalékos pakett is.
A legnagyobb érvágást az jelentheti a Molnak, hogy a közgyűlésen az alapszabály módosítását célzó javaslatok között nem tudta elfogadtatni a tőkeemelésre vonatkozó terveit. Ezek alapján az igazgatóság felhatalmazást kapott volna arra, hogy öt éven keresztül évi 25 százalékos tőkeemelésről döntsön, akár zárt körben is. A tőkeemelés lejegyzésével a Mol úgy növelhette volna tovább jelenlegi 32,9 százalékos részesedését a TVK-ban, hogy mentesül a nyilvános ajánlattételi kötelezettség alól.
A közgyűlésen nem kapott kellő támogatottságot az a javaslat sem, mely az alapszabályon keresztül előírta volna, hogy a részvénykönyvbe bekerülő tulajdonosok fedjék fel, ha saját maguk, illetve bármely érdekeltségük 2 százalékot meghaladó pakettel rendelkezik. A módosítások ellen szavazó befektetők közül többen kifogásolták, hogy előzetesen nem kaptak tájékoztatást a javaslatok részleteiről.
Az igazgatóság és a felügyelőbizottság lecserélésére vonatkozó Mol-javaslatok azonban sikeresek voltak, mivel ehhez elég volt a jelen lévő részvényesek felének jóváhagyása. A szavazás végeredményeként az igazgatóság három korábbi tagja maradhatott a helyén: Olvasó Árpád, az igazgatóság elnöke, Nagy László vezérigazgató és Mark William Hudson független tanácsadó.
A négy visszahívott tag helyett öt új igazgató került a testületbe. Megválasztották Michel-Marc Delcommune-t, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettesét, Ulrich Istvánt, a Mol igazgatóját, Sarkadi Nagy Pétert, a Mol vezető tanácsadóját, valamint az ÁPV korábbi privatizációs tanácsadójaként ismert Fred Faizt és Diczházi Bertalant. A felügyelőbizottságba egy új tag került, a Mol számviteli és adóigazgatója, Daniel Stewart Robert.
A közgyűlést követő sajtótájékoztatón Olvasó Árpád elmondta: továbbra is stratégiai célnak tekintik a műanyag-feldolgozási üzletág értékesítését, valamint az etilénkapacitások felfuttatását a petrolkémiai ciklus 2004-re várt tetőzéséig. A korábbi tervek szerint a jelenlegi kapacitást közel a duplájára, évi 600 ezer tonnára növelnék.
Keresztülhúzták a Mol számításait Várhatóan folytatódik a Tiszai Vegyi Kombinát ellenőrzéséért folyó harc a Mol és az orosz Gazprom között. Az olajcég a TVK rendkívüli közgyűlésén ugyan el tudta fogadtatni javaslatai egy részét, de többek között leszavazták a zártkörű tőkeemelésre vonatkozó tervet. Így csak nyilvános ajánlattétellel növelhetné tovább részesedését. O. P.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.