BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégis javított a Pannonplast

Négy százalékkal növelte első kilenchavi nyereségét a Pannonplast az egy évvel korábbihoz képest, a nettó profit 1,25 milliárd forintot tett ki. A cég vezetésének 1,7-1,8 milliárd forintos éves nyereségterve tarthatónak látszik, hiszen az utolsó negyedév hagyományosan viszonylag erős szokott lenni.

Bár a piacon sokan arra számítottak, hogy a Pannonplast első kilenchavi eredménye elmarad a tavalyitól, a műanyagipari társaság végül 4,3 százalékkal magasabb, 1,25 milliárd forintos nettó profitról számolt be. Ez részvényenként 297 forintos eredménynek (EPS) felel meg. A harmadik negyedév teljesítménye lényegében megegyezett a tavalyi hasonló időszakéval.



A bevételek alakulása terén a Pannonplast továbbra is dinamikus bővülést mutat. A cégcsoport árbevétele 18,8 milliárd forint volt kilenc hónap alatt, ami több mint 30 százalékkal múlja felül az egy évvel korábbit. Kiemelkedik az export növekedése, amely 55 százalékos volt, s ezzel a külföldi értékesítés részaránya elérte a teljes forgalom felét.



Az erőteljes bővülés mögött elsősorban a Moldin Kft.-nél belépő új kapacitások, illetve az infrastrukturális és építőipari termékek iránti kereslet fellendülése áll. A belföldi csomagolóipari kereslet azonban továbbra is stagnál -- derül ki a társaság beszámolójából.



A bevételek megugrását azonban lényegében elmosta az alapanyagárak erőteljes növekedése, amire a Pannonplast vezetői már korábban felhívták a figyelmet. Ennek következtében a bruttó fedezeti szint 31 százalékra süllyedt az előző év hasonló időszakában regisztrált 33,9 százalékról.



Az általános és igazgatási költségek szintén a forgalomnál meredekebb ütemben nőttek, főként a csoport azon tagvállalatainál, ahol jelentős kapacitásbővítésre került sor. Az üzemi eredmény így 1,7 milliárd forint lett, ami már csak 6,3 százalékos előrelépést jelent.



A növekvő hitelállomány miatt megemelkedett kamatterheket ellensúlyozta, hogy a cég eladott egy 8,4 százalékos pakettet a Polifoam Kft.-ből, így a pénzügyi eredmény enyhén pozitív. Ennek hatására a szokásos vállalkozási eredmény csaknem 12 százalékos előrelépést mutat. A Pannonpipe megszűnt adókedvezménye miatt viszont 15,8 százalékra ugrott az effektív adókulcs, ami 270 millió forintos negatívumot eredményezett.



A PVC, a polietilén és a polipropilén árának erőteljes növekedése miatt a Pannonplast már korábban jelezte, hogy az eredetileg tervezett 2,3 milliárd helyett csak 1,7-1,8 milliárd forintos profitot tart elképzelhetőnek az év végére. A most nyilvánosságra került számok ismeretében ennek elérésére jó esélyek mutatkoznak, hiszen az elmúlt években a cég végig 600-700 millió forintos nettó eredményt produkált az utolsó negyedévben.



Az árbevétel dinamikus növekedésének fenntartását a székesfehérvári Punch-gyár októberi megvétele mellett a várakozások szerint további akvizíciók is segíthetik. Az elemzők arra számítanak, hogy a közeljövőben közép-európai terjeszkedésbe kezdhetnek a Polifoam Kft.-nél is.


Kismértékben emelkedett a profit Négy százalékkal növelte első kilenchavi nyereségét a Pannonplast az egy évvel korábbihoz képest, a nettó profit 1,25 milliárd forintot tett ki. A cég vezetésének 1,7-1,8 milliárd forintos éves nyereségterve tarthatónak látszik, hiszen az utolsó negyedév hagyományosan viszonylag erős szokott lenni. O. P.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.