BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyengélkedett a Pannonplast

A piaci várakozások alsó sávjába illeszkedő tavalyi eredményeket tett közzé a Pannonplast. A cég negyedik negyedéves nettó nyeresége közel 35 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ez elsősorban az alapanyagok árának megugrásával, illetve a költségstruktúra átalakulásával magyarázható. Az éves nyereség 1,713 milliárd forint lett.

Meglehetősen gyenge negyedik negyedéves adatokat tett közzé a Pannonplast. A társaság az utolsó három hónapban 466 millió forintos nettó profitot ért el, ami csaknem 35 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A cég teljes évi nettó eredménye 1,713 milliárd forint volt, ami viszont csak 10 százalékkal marad el az 1999-ben realizálttól. A Pannonplast vezetése már a tavalyi ősz folyamán jelezte, hogy a korábban előre jelzett nyereség nem lesz tartható a piaci körülmények kedvezőtlen alakulása miatt, s ekkor 1,7-1,8 milliárdos profit elérését tartották valószínűnek.
Az értékesítés terén továbbra is jelentős dinamika mutatkozott, hiszen több mint harmadával sikerült növelni a forgalmat egy év alatt. Ez elsősorban az infrastrukturális termékek iránti kereslet helyreállásának, illetve a műszaki fröccsöntött termékek irányába való terjeszkedésnek köszönhető. Utóbbi üzletágban -- elsősorban a Moldin-tagvállalatoknak köszönhetően -- több mint kétszeresére nőtt az árbevétel.
A bruttó fedezet már csak 17 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, mivel a fedezeti arány 34,6-ről 30,1 százalékra süllyedt. Ennek elsődleges oka az volt, hogy a magas olajár jelentősen megnövelte a főbb alapanyagok -- PVC, polietilén -- árát, s a cég ezt a termékárakban nem tudta teljes mértékben érvényesíteni. A fedezeti arány lemorzsolódásában szerepet kapott a termékszerkezet átalakulása is, a fröccsöntési üzletágban ugyanis alacsonyabb a bruttó marzs.
A közvetett költségek visszaszorítása továbbra is eredményes volt, a növekedés elmaradt az árbevétel bővülésének ütemétől. Az értékcsökkenés növekedése miatt az üzemi cash-flow (EBITDA) 13 százalékkal emelkedett, s megközelítette a 4,6 milliárd forintot.
Bár a társaság hitelállmánya nőtt, de -- többek között -- az alacsonyabb piaci kamatszintnek és a Polifoam 8,4 százalékának eladásán mutatkozó árfolyamnyereségnek köszönhetően a pénzügyi veszteség csaknem a felére esett vissza. Jelentős növekedést mutat viszont az adófizetési kötelezettség, ami a Pannonpipe megszűnő adókedvezményével, másrészt a 18 százalékos kulcs szerint adózó tagvállalatok növekvő nyereségével van összefüggésben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.