BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiábrándító adatok

A BÉT tavalyi statisztikájában kiábrándító adatok igazolják a piacért aggódókat. A hazai tőzsde történetében tavaly először csökkent a kapitalizáció, a kötésszám emelkedése ellenére is esett a kontraktusok átlagértéke. A likviditás papíron kissé emelkedett, ám a tőzsdézők tudják: a bővülés csak elméleti, hiszen tavaly lényegében négyre szűkült a nagy tételben kereskedhető papírok mezőnye.

A BÉT részvénypiaca -- duplikáltan, azaz az üzleteket megkötő mindkét fél szemszögéből figyelembe véve -- 6834 milliárd forintos forgalmat könyvelhetett el tavaly, ami 0,4 százalékkal marad el az előző évitől. A részvénypiac a teljes tőzsdei forgalom 80 százalékát jelenti, ez a magas arány azonban inkább kudarc, hiszen az állampapír-piaci forgalom 80, a kincstárjegyeké 88 százalékkal esett.
A tavalyi évben az erős januárt gyenge hónapok követték, és egyre egyértelműbbé váltak a tőzsde elnéptelenedése felé mutató jelek. A BÉT teljes kapitalizációja -- a börze 1990-as megnyitása óta először -- a kivezetések és a lemorzsolódó árfolyamok hatására a tavalyi év során csökkent (5 százalékot); a részvénypiac helyzete még rosszabb: a forgalmazott papírok összértéke (3393,9 milliárd forint) 18 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Ezzel párhuzamosan csökkent a részvények aránya az összkapitalizáción belül, az összesített tavalyi adatok szerint most 49 százalékot tett ki.
A BÉT részvénypiaci kapitalizációja a GDP százalékában megadva is alacsonyabb lett, most 28,25 százalékot tesz ki. A forgalmazott papírok névértéke 670,9 milliárdról 653,1 milliárdra csúszott vissza.
Az átlagos üzletkötésszám papíron 10 százalékkal emelkedett, ez naponta csaknem 6500 kontraktust jelent. A likviditásemelkedés sajnos szinte kizárólag elméleti, a részvénypiacon semmiféle bővülés nem volt érzékelhető, sőt, a tavalyi évben látványosan négy részvényre csökkent a "könnyen kereskedhető" értékpapírok száma.
Egy átlagos tőzsdenapon tavaly 33,9 milliárd forintos duplikált összforgalmat produkált a tőzsde, ez 1999-ben még 64 milliárdot tett ki, az egy kötésre jutó átlagos összeg 10,9 millióról 5,2-re esett. Az üzletszám emelkedése mellett a csökkenő forgalom üzenete egyértelmű: egyre kevesebb érdemi kötés születik a parketten.
Az idei év első havi adatai alapján jelentős forgalmi visszaesést könyvelhetett el januárban a Budapesti Értéktőzsde, a BÉT januári forgalma a megelőző hónap felét tette ki, az egy évvel korábbi januárhoz képest pedig a visszaesés 70 százalékos. A gyatra január különösen elkeserítő a tavalyi éves tapasztalatok tükrében, hiszen a portfólióátrendezések miatt hagyományosan ez szokott a legerősebb hónap lenni a tőzsdéken.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.