Moszkvában a gazdasági minisztérium a jövő héten terjeszti a kormány elé a külföldi olajtársaságok (Exxon Mobil, Royal Dutch/Shell stb.) oroszországi beruházásait megkönnyítő és ösztönző jogszabály-módosító terveit -- jelentette a Bloomberg. A minisztérium azt szeretné elérni, hogy az adókedvezményeket nyújtó termelésmegosztási megállapodások keretében mintegy 85 milliárd dollár értékű külső tőke áramoljon az orosz szénhidrogéniparba a következő hét évben. (A nevezett megállapodások feletti ellenőrzést a múlt héten vette át az energiaügyi tárcától.)
A megosztásos szénhidrogén-termelési lehetőség 1995. évi felkínálása óta már 22 megállapodást kezdeményeztek, de eddig csak hármat sikerült a moszkvai parlament által jóváhagyatni.
A termelésmegosztási megállapodások azért igényelnek parlamenti jóváhagyást, mert az orosz előírások változásaitól független fix adózási feltételeket tartalmaznak. Ráadásul az adók egy részét készpénz helyett a kitermelt szénhidrogénekkel lehet fizetni.
Az elsőként jóváhagyott két projektbe -- az Exxon és a Shell a Szahalin sziget közeli tengeri olajmezőkön kapott megosztásos kitermelési lehetőséget -- összesen 22,8 milliárd dollárt terveznek befektetni a következő 25 év alatt. A harmadik, az ún. Harijaga-projekt a TotalFinaElf részvételével indul.
Ám hiába kapták meg a parlamenti jóváhagyást, még ezek a társaságok sem tudták teljes egészében elkezdeni az érdemi működésüket, mivel a megállapodások végrehajtását késleltető törvényi akadályokat az orosz kormány mindeddig elmulasztotta felszámolni.
Egyedül a Shell vezette Szahalin--2 projekt ért el már bizonyos haladást: a múlt évben mintegy 1,6 millió tonna nyersolajat hozott a tenger felszínére. A két japán kereskedőházat (Mitsui, Mitsubishi) is magában foglaló konzorcium az idén 600 millió dollár beruházását tervezi, amely összeg 2003-ban már megközelítheti a kétmilliárd dollárt.
A gazdasági tárca most lökést adhat a folyamatnak, de a szükséges törvénytervezet áprilisnál előbb aligha láthat napvilágot. Ez azt jelenti, hogy legkorábban jövő januárban emelkedhet jogerőre. A folyamatot az is nehezíti, hogy a szóban forgó -- jórészt északon és a Távol-Keleten fekvő -- szénhidrogénmezők többnyire nemzetiségi (komi stb.) területen vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.