Osztrák lapértesülések szerint a csődhelyzetben lévő osztrák Weiser kolbászgyár megvásárlására készül a Pick. A Weiser ügyvédje azt nyilatkozta: a tárgyalások már jó ideje folynak, és több érdeklődő is van. A Pick vezetése nem reagált az osztrák lap cikkére.
Ez a hír sem volt elég ahhoz, hogy felrázza a Pick befektetőit, a papír árfolyama az utóbbi hetekben stabilan ötezer forint alá süllyedt. A Pickkel foglalkozó elemzők több olyan tényre is felhívják a figyelmet, ami elkedvetlenítheti a befektetőket.
A tavalyi eredmények a vártnál gyengébbek lettek, a várakozások alatti számokat főként a közvetett költségek megugrása magyarázza -- mondta el Soós Marcell, a Concorde elemzője. A költségek emelkedését a Pick többek között az üzletszerzési előkészületek drágaságával indokolja, ám arra nem tér ki a gyorsjelentés, hogy ez pontosan mennyivel apasztotta a cég kasszáját.
A második fél évben a piac már nem számolt kiviteli támogatással, hiszen a keret a sertéshúsiparban már a nyáron kimerült, így ennek elmaradása (és az emiatt gyenge utolsó negyedév) nem okozott meglepetést. Az viszont érdekli a befektetőket, vajon mekkora keretet hagy jóvá az állam az idei évre, egyelőre csak annyi biztos, hogy lesz exportszubvenció, annak összege viszont még nem ismert. Az optimisták abban bíznak, hogy az idén is fel lehet használni a WTO által az iparágnak jóváhagyott maximális, 4,8 milliárd forintos keretet -- teszi hozzá Soós.
Negatívan érinti a Pick megítélését a nyugat-európai BSE-pánik és a száj- és körömfájásjárvány, a társaság jó néhány német fogyasztót elveszített emiatt. Bár ez önmagában nem túl jelentős tétel, ám a tőzsdei befektetőknek mégis keserű szájízt okozhat.
Az sem tesz jót a részvénynek, hogy a Pick készpénzállománya az elmúlt évben közel egymilliárd forinttal csökkent, a megnövekedett vevőállomány és készletek miatt, amit a cég a nagy értékesítési láncokkal kötött rosszabb alkukkal magyaráz. Soós számításai szerint a Pick reális ára 6300 forint körül van.
Négy fő tényező befolyásolja majd a Pick árfolyamát a következő évben az ABN Amro elemzése szerint. Az alapanyagárak emelkedése mellett az egyre növekvő volumenű távol-keleti kivitel, az esetleges akvizíció, valamint tulajdonosának, az Arago Befektetési Holding "viselkedése" határozhatja meg a trendet. Az ABN Amro elemzői aggódnak a kisebbségi tulajdonosok által vállalt kockázat miatt, és arra hívják fel a figyelmet, hogy a most már 41 százalékot birtokló Aragónak nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a transzparenciára és a befektetők bizalmának megőrzésére. A január végén elkészült elemzés szerint az akkori 7100 forint körüli ár -- tekintettel a kockázatokra -- reális.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.