A meglehetősen széles sávban ingadozó elemzői becslésektől elmaradó eredményt produkált a tavalyi év utolsó három hónapjában a Mol Rt., a három üzletcsoport közül kettő is negatív meglepetést tartogatott.
Az év végén már gyengülő dollár és olajár, valamint a meleg tél nyomán a piac abban bízott, hogy a gázüzlet éves vesztesége nem haladja majd meg a százmilliárd forintot. Ehhez képest az utolsó negyedévben 36,2, éves szinten pedig 117,1 milliárd forintos veszteséget mutatott ki a Mol. Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója a társaság tájékoztatóján ezt a betárolt gázra elszámolt értékvesztéssel indokolta. Tény, hogy az év végén 17,9 milliárd forintnyi értékvesztést számoltak el a betárolt, de még nem értékesített gáz után, miközben szeptember végén 13,9 milliárdot.
Szintén kellemetlen meglepetés volt a piac számára az, hogy a feldolgozás és kereskedelem üzletág az év első kilenc hónapjában elért 78,6 milliárd forintos üzleti eredményhez csak 7,4 milliárdot tudott hozzátenni az esztendő hátralevő részében. Ennek magyarázata részben az, hogy a szegmens 3,8 milliárdnyi létszám-leépítési céltartalékot képzett az utolsó negyedévben, másrészt a kiskereskedelmi shoptermékek esetében is kedvezőtlen fordulat állt be.
Ezen termékek árrése ugyanis az első kilenc hónappban még 38 százalékos növekedést mutatott, ami éves viszonylatban 30 százalékra mérséklődött. A szegmens ettől függetlenül -- főként a kedvező finomítói árréseknek köszönhetően -- jól teljesített, piaci részesedését a Mol meg tudta őrizni, sőt az üzemanyag-kiskereskedelemben növelte azt.
A kutatás-termelés üzletág igen erős negyedévet zárt. Itt jótékonyan hatott a magas világpiaci olajár, és beértek a Mol költségcsökkentő programjának gyümölcsei is. E szegmens az utolsó negyedévben termelte ki az éves 96,4 milliárdos üzemi eredmény több mint harmadát, igaz, ebben több rendkívüli tétel segített.
A társaság felszabadított 5,4 milliárdnyi céltartalékot, melyet várható mezőfelhagyási költségeire képzett, s az egyiptomi érdekeltség eladásából származó 1,8 milliárdos bevétel is gyarapította az eredményt.
Összességében nézve először fordult elő, hogy egy magyar vállalat árbevétele elérje az egybillió forintot. A Mol nem szabályozott üzleteiben az EBITDA 117 százalékkal nőtt 208 milliárd forintra, ami impozáns, 26 százalékos EBITDA-rátát jelent.
A gázüzlettel együtt ugyanezen két szám 100,7 milliárd forint, illetve 10 százalék. A Mol az utolsó negyedévben 3,5 milliárdos veszteséget termelt, annak ellenére, hogy a pénzügyi eredmény terén látványos változás állt be: az utolsó három hónapban már a dollár esése és a TVK-részvények nyereséges eladása miatt pozitív volt a szaldó. A tavalyi szerzemények közül a TVK év végi vesztesége 2,4 milliárddal rontotta a Mol negyedéves teljesítményét, a Slovnaft viszont 3,2 milliárdot tett hozzá.
Éves szinten a Mol üzleti eredménye a gázüzlet nélkül számolva 160 milliárd forintra nőtt, ennek 60 százalékát külső tényezőknek köszönheti a cég, 40 százalékát viszont a növekedésnek és a hatékonyság javulásának. A gázveszteség miatt a nettó eredmény végül mindössze 19,5 milliárd forint lett.
Érdekes apróság, hogy a társaság tualjdonosi szerkezetében a kisbefektetők aránya 0,9-ről 0,5 százalékra csökkent, azaz a lakosság közel fele eladta Mol-részvényeit az év végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.