BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zárttá alakul a Konzumbank

Márciusi közgyűlésén zártkörű társasággá alakulhat a Konzumbank. Bár a törvény előírná, a többségi tulajdonos állami MFB egyelőre nem juttat friss tőkét leányvállalatának. A háttérben továbbra is több vevőjelölttel tárgyalnak az esetleges privatizációról.

A Konzumbank (Kb) március 30-ára összehívott évi rendes közgyűlésén várhatóan a nyilvánosból zártkörűvé válásról is döntenek a társaság részvényesei -- derül ki a hitelintézet közgyűlési meghívójából.
A fő tulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tavaly ősszel nyilvános vételi ajánlatot adott a kisrészvényeseknek (azok 50,8 ezer darab, 1000 forint névértékű részvényt adtak el, darabonként 715 forintért), s a Kb-t a tőzsdéről is kivezették. A következő lépés a zártkörűvé válás -- nyilatkozta Gerhardt Ferenc, a Kb vezérigazgatója.
E döntések nyomán a banknak a jövőben nem kell majd főbb mutatószámait közölnie a nyilvánossággal.
Az immár 97,1 százalékos közvetlen és közvetett tulajdonrésszel bíró MFB a közgyűlésen nem kíván tőkeinjekciót adni a banknak, bár annak saját tőkéje (4,45 milliárd forint) törvénysértő módon továbbra is alatta van a jegyzett tőkének (5,23 milliárd). A tőkejuttatásra -- mint a fejlesztési banknál kérdésünkre közölték -- csak később kerülhet sor. Ráadásul, mint fogalmaztak, a Kb üzemi szinten már nyereséget termel.
Gerhardt szerint egyéb pénzügyi adataik jók -- a tőkemegfelelési mutató február végén 13,5 százalék, szemben a minimálisan előírt 8 százalékkal --, s a hitelintézeti törvény nem szab meg határidőt a tőkehelyzet orvoslására.
A Kb tavaly 586 millió forint veszteséggel zárt, miközben mérlegfőösszege (9,4 százalékos növekedés révén) 64,19 milliárd forint lett. Mint emlékezetes, a bank 1999-ben 61,2 milliárd forint eszközállomány mellett 3,26 milliárdos deficittel zárt.
Információnk szerint a banknál jelenleg is több, komolynak minősített vevőjelölt érdeklődik az esetleges privatizáció iránt.
A közgyűlésen döntenek arról is, hogy az MFB-től a Kb-hez kerül a Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség számára még tavaly novemberben nyújtott 5 milliárd forintnyi hitel [ez már korábban megtörtént, de bizonyos eszközérték felett a Kb-nál (is) közgyűlési jóváhagyása kell]. Gerhardt elmondta: a lépés egyik oka, hogy a kölcsönt egy valódi kereskedelmi bank kezelje, másrészt így csoportszinten is jobban tudnak elszámolni a tranzakcióval.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.