BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GE-részvényvétel: felemás siker

A GE -- nagyrészt az eddig állami tulajdonban levő részvények megvételével -- közel hatvanszázalékosra növelte tulajdonát a Budapest Bankban (BB), de a kisrészvényesek többsége nem adta el papírját a most zárult ajánlati időszak alatt. A bankcsoport nyeresége tavaly ismét csökkent. A BB-közgyűlésen leánycégek beolvasztásáról döntenek.

A Budapest Bank részvényesei összesen 329 486 darab részvényt, a jegyzett tőke 29,77 százalékát kínálták fel a vételi ajánlatot hirdető amerikai GE Capital számára a hét végén zárult nyilvános ajánlattételi időszakban. Az ajánlatot elfogadók közt volt az eddig 23,76 százalékot birtokló állam is -- tudatta a BB. A GE a részvények névértékére vetítve 133,4 százalékon veszi meg a papírokat.
A vétel nyomán a GE Capital tulajdonhányada 58,11 százalékra nő a BB-ben. Úgy tudni, az amerikaiaknak május elejéig vételi opciójuk van az >Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 33,57 százalékos pakettjére is, amelyet minden bizonnyal szintén lehívnak.
A most zárult ajánlati időszak alatt azonban a kisebb részvényesek csak 5,95 százaléknyi részvényt ajánlottak fel eladásra, 8,32 százaléknyit azonban megtartottak. Információnk szerint több kistulajdonos kevesellte a felkínált árat.
A BB április 26-ai közgyűlésén döntenek a bank osztalékelsőbbségi részvényeinek törzsrészvényekké való alakításáról is -- derül ki a hitelintézet tegnap közzétett meghívójából (a 19,34 milliárd forint alaptőkéjű BB tulajdonosainál 344 295 darab, egyenként ezer forint névértékű osztalékelsőbbségi részvény van). Ezzel lényegében bizonyossá válik, hogy BB-részvény nem került be a budapesti tőzsdére.
A részvényesek arról is határoznak, hogy a csoport több leánycége beolvad az anyabankba. Ezek: a BB Ingatlan Hasznosító Rt., a személy- és kishaszonjárművek hitelezésére és pénzügyi lízingjére szakosodott Budapest Autófinanszírozási Rt., illetve a termelőeszközök, haszongépjárművek, számítástechnikai eszközök finanszírozásával foglalkozó Budapest Lízing Rt.
Visszatér a bankhoz a csak tavaly szeptemberben kivált Budapest Áruhitel Rt. is -- tudtuk meg Gáti Tamástól, a BB lakossági üzletágának vezetőjétől. Mint mondta, a beolvadások oka, hogy az üzletágakat jobban lehet irányítani az egységes szervezetben (a BB tavaly augusztusban vette át brókercége, a BÉB Rt. ügyfélállományát is).
A Budapest Bank az előző években csak a jogi-szabályozási környezet -- olykor a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) felszólítása -- miatt volt kénytelen kihelyezni olyan finanszírozói tevékenységeit, amelyeknél az áru, szolgáltatás harmadik fél révén jut el az ügyfélhez. Ha ugyanis ezt a bankon belül végezték volna, kereskedőiknek bankügynöki jogosítványt kellett volna kiváltaniuk.
Ez évtől viszont egy jogszabály-módosításnak köszönhetően a partnerek úgynevezett B típusú ügynökké válhatnak, ami pusztán bejelentési kötelezettséggel jár. A BB számára a szabályok módosítása (s emiatt a cégalapítások és -megszüntetések) kiadásokkal jár.
A BB-csoport az auditált magyar számviteli adatok szerint 336,3 milliárd forintos mérlegfőösszeg mellett 1,94 milliárd forint adózás előtti nyereséggel zárt (1998-ban még 2,8 milliárd, 1999-ben 2,2 milliárd forint volt e profit).
Ezen belül az anyabank adózatlan eredménye -- 320,5 milliárd forintnyi eszközállomány mellett -- 324 millió lett (1998-ban ez 3,29 milliárd, 1999-ben 1,19 milliárd forint volt). A saját tőke 28,7 milliárdra rúgott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.