Az ingatlan-, mezőgazdasági és ipari vagyonbiztosítással foglalkozó cégek megkezdték a felkészülést a beregi árvízkárok kifizetésére. Az ÁB-Aegon, a Generali-Providencia, a Hungária (HB) és az OTP-Garancia "forró drótos" telefonszámokat adott meg ügyfeleinek a gyors kárbejelentés céljából -- adták hírül a cégek.
Információnk szerint ugyanakkor a Generalinál -- a viszontbiztosítási fedezet korlátjára hivatkozva -- korábban 200 millió forintban maximálták az egy eseménynek minősülő árvízkár kifizetését. Más szóval, legföljebb ekkora összeget kívánnak fizetni az összes károsult ügyfélnek. (Ők ezt a biztosítási szerződés aláírásával annak idején tudomásul vették.) A cég a földrengésre 1,5 milliárdos, felhőszakadásra szintén 200 milliós maximumot ad meg a kifizetésre eseményenként. Kérdésünkre a biztosító kommunikációs osztályán a hírt nem cáfolták, de nem is erősítették meg.
A Generali egyébként az érintett 25 településen 420 lakásbiztosítást kezel -- közölték. A cég tegnaptól 50 ezer forintos kárelőleget fizet ügyfeleinek azokon a településeken, ahová menekítették őket. Ahol a biztosítónak nincs kirendeltsége, kárszakértőik a polgármesteri hivatalokban fizetnek a személyijüket felmutató ügyfeleknek. A társaság térít a töltések mentén felfakadó buzgárok káraira is.
A piacvezető lakásbiztosító ÁB-Aegon is a helyszínre kiszállt kárszakértői segítségével fizet kárelőleget tegnaptól a személyazonosságukat igazoló és biztosítási kötvénnyel bíró ügyfeleknek. A térségben a társaságnak hat és fél ezer darab otthonbiztosítási szerződése van. Az ÁB-Aegon 1998 és 2000 között 2 milliárd forintot fizetett ki vízkárokra (az árvíz mellett viharra és felhőszakadásra együtt).
A HB is megkezdte a kárelőlegek kifizetését, és felállította azt az egységét, amelyik a kárszakértőket a helyszínre vezérli majd. E társaság a víz levonultával 7-800 lakossági kár bejelentésére számít, de a mezőgazdasági-, ipari vagyonkárokkal együtt e szám közel ezer darabra nőhet.
A HB -- amely az elmúlt három évben szintén 2 milliárd forintnyi "vizes" kárt térített -- ígérete szerint egy-egy település kárait mintegy két hét alatt méri majd fel. A kifizetések 80 százalékát szintén két hét alatt, a maradékot -- a vitás esetek kivételével -- egy hónapon belül teljesíti.
A beregi övezetben közel 700 lakásbiztosítással bíró OTP-Garancia is azonnali előleget folyósít. Az érintettek a biztosító nyújtott műszakban dolgozó ügyfélszolgálati irodáinál tehetnek bejelentést.
Szakértők arra mutattak rá: "árvizes" időszakok után jelentősen megnő a biztosítást kötő állampolgárok száma az érintett térségekben. Az idő múltával azonban csökken a veszélyérzet, és sokan abbahagyják a biztosítási díj fizetését.
Kelet-Magyarországon (ezen belül is a településtípusok közül leginkább a falvakban) általában kevesebben kötnek lakásbiztosítást, mint a nyugati országrészben vagy a fővárosban. Ennek ellenére több biztosító is úgy vélte: az elmúlt évek stagnálása után nagyon kis mértékben nő a biztosított ingatlanok aránya.
Ennek oka (a GDP növekedése és a foglalkoztatottsági mutatók emelkedése mellett) az, hogy általában is javul a biztosítási kultúra. Az új építésű lakások, házak 90 százalékára már kötnek biztosítást az állampolgárok, s terjednek az egyszerre több otthonra szóló épületbiztosítások is. A szociálisan nehéz helyzetű családok azonban továbbra is részben a biztosításon próbálnak spórolni.
A piac négy vezető lakásbiztosítója 2000-ben együttesen 29,16 milliárd forint díjat gyűjtött ebből az üzletágból. Az együttes szerződésszám tavaly meghaladta a 2,43 millió darabot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.