Heteken belül az amerikai GE Capital (GEC) 92-93 százalékos tulajdonába kerülhet a Budapest Bank (BB). A csoport hosszú távon akarja fejleszteni itthoni leánycégét, ehhez a nagyobb tulajdonrész több mozgásteret ad. Semmi alapja sincs a Citibanknak történő eladásról szóló híreszteléseknek -- jelentette ki Richard Pelly vezérigazgató lapunknak.
Hozzátette: tudomása szerint a GEC nem tesz újabb nyilvános ajánlatot a lehetőséggel az elmúlt hetekben nem élő kisrészvényeseknek, de ők technikailag bármikor eladhatják papírjaikat. A GEC korábbi bejelentése alapján az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 33,57 százalékos pakettjét -- nem publikus árfolyamon -- júniusig vehetik meg az amerikaiak (így érve el a 92 százalékot).
A BB fő célja változatlanul a középosztálybeli családok és a kis- és középvállalkozók kiszolgálása standard termékekkel. Ennek keretében pár héten belül megállapodhatnak a Földhitel- és Jelzálogbankkal az államilag támogatott jelzálog-hitelezés startjáról. Kora ősztől a bank elindul saját forrású, forintalapú, lakásfelújítást, vásárlást és refinanszírozást szolgáló jelzáloghiteleivel is -- sorolta Pelly. Mint mondta, azért vártak bő egy évet a lakáshitelezés megkezdésével, mert eddig nem tudtak volna megfelelő nyereséget termelő volumenben hitelezni.
A bank hamarosan kisvallalat.hu néven pénzügyi tanácsadó portált hoz létre a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor részére (ennek révén például kiszámíthatók a lízing-törlesztőrészletek, vagy kalkulálni lehet egy-egy hiteltermék összes paraméterét).
A BB-csoport a múlt héten megkezdte az átköltözést eddigi 7 épületéből a közös új székházba, amelyet a Duna Plaza-csoporttól bérelnek. A második -- biztonsági okból létrehozott -- informatikai rendszer kiépítése közel 2 millió dollár, a kártyaszámlák folyószámlába integrálása 2,5 millió dollár költséget jelentett a banknak. Nem jár nagy kiadásokkal, hogy -- az ez évi törvényi lehetőségek miatt -- több leánycéget visszaolvasztanak az anyabankba.
A BB helyzetét javítja, hogy két hete jogerősen is sikerült megnyerniük a felperes Realbankkal (RB) szembeni perüket az utóbbinak egykor alapítói vagyonként átadott 600 millió forint követelésállomány ügye kapcsán.
Pelly szerint hamarosan megegyeznek az ÁPV Rt.-vel is arról, hogy az államnak nem lehet követelése a BB brókercégével szemben kárpótlási jegyek "eltűnése" miatt. A vezérigazgató ismerete alapján ugyanakkor a National Food Processing Kft. -- a BB szerint mondvacsinált okokkal -- újra kívánja kezdeni a bankkal szemben 1993-ban már elvesztett perét.
A BB számára az elmúlt öt évben komoly költségeket jelentett az állam helyett végzett jogi egyeztetések sora. Az ÁPV Rt. és az igazságügyi tárca tisztában van azzal, hogy mekkora költségtérítés járhat emiatt a pénzintézetnek -- közölte Pelly.
A társaság lakossági hitelállománya az 1999. évi 18 milliárdról 2000-re 40 milliárd forint fölé nőtt. Ezzel párhuzamosan viszont az ügyfélhitelekre képzett céltartalék több mint 100 százalékkal (bő egymilliárd forinttal) gyarapodott. Pelly szerint a biztosíték nélküli lakossági hitelezésben piacvezető BB (is) "tanulja" az üzletág fogásait, de az idén még tervezettebben céltartalékolnak majd.
A vezérigazgató a tartalék mellett rendkívüli tételekkel -- így a Teleinvest-rendszert bő 700 millió forinttal megkárosító csalók tevékenységével -- magyarázta, hogy a csoport tavalyi 1,59 milliárdos konszolidált nettó nyeresége elmaradt az előző évi 1,66 milliárdtól. Korábban a bankvezetés az 1999. évi profit megkétszerezését jósolta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.