BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változó összetétel

A magánszemélyeknek nyújtott fogyasztási hitelek átlagkamatlába februárban 0,3 százalékponttal csökkent. A vállalkozói marzs pedig mindössze három százalékpontot tett ki -- derül ki a jegybank legfrissebb jelentéséből.

Februárban a kamatszinteknél csak kisebb elmozdulások következtek be -- állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vállalkozói és a lakossági forintkamatok alakulásáról készített, tegnap kiadott elemzésében. A vállalkozói és a lakossági szektor által felvett hitelek átlagos kamatlába közötti különbség változatlanul 8,2 százalék volt.
A különböző kölcsönfajtáknál egyébként az átlagkamatok kivétel nélkül mérséklődtek. A vállalkozói üzletágban az éven belüli lejáratnál a csökkenés jelentősebb, 50 bázispontos volt, az átlagkamat így 12,2 százalékot tett ki.
Az azonos lejáratra elhelyezett betétek átlagkamatlába a januárival megegyezően 9,2 százalék maradt. A marzs ennek következtében három százalékpontra morzsolódott le. A vállalkozóknál kisebb súlyú éven túli lejáratnál a betétek kamatlába ugyanannyival (20 bázispont) nőtt, mint amennyivel a hiteleké apadt. A hitelek átlagkamata ennek megfelelően 12,9 százalék, a betéteké pedig 9,5 százalék lett.
A lakossági üzletágban a betétek átlagkamata -- a változatlan kamatozású éven belüli lejárat kivételével -- eltérő irányban, de azonos mértékben változott. A látra szóló betétek átlagkamata 30 bázispontos csökkenés után 3,4 százalékot tett ki. Az éven túli lejáratnál ugyanakkor az átlagkamat 9,2 százalékra emelkedett. Mindkét változás a hitelintézetek szerint elsősorban strukturális módosulásra vezethető vissza.
Ugyanezzel magyarázzák a fogyasztási hitelek átlagkamatában bekövetkezett 30 bázispontos csökkenést is. Logikusnak tűnne, hogy a fogyasztási hitelkihelyezési dinamika megtörésére (a hitelfelvétel a januári 2,5 milliárd után februárban is mindössze ötmilliárd forint volt, szemben az előző év 9 milliárd körüli átlagával) a bankok kamatcsökkentéssel reagáltak. Ez azonban nem így volt, mivel 20 bázispontos kamatcsökkentést azzal indokoltak, hogy a kihelyezésekből nagyobb arányt képviseltek az alacsonyabb kamatlábú konstrukciók.
A fogyasztási hitelek átlagkamata így 20,9, míg az építési és ingatlanvásárlási kölcsönöké 17 százalék volt. Utóbbi hitelfajtánál ez mindössze 10 bázispontos kamatmérséklődést takar.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.