BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Letargikus hazai készülődés

Miközben a világ tőzsdéin épp az eredménybeszámolók csúcsidőszakát éljük, a magyar piac meglehetősen csöndesen és letargikus hangulatban készülődik a hazai gyorsjelentésszezonra. Általános vélekedés szerint még a (nem túl valószínű) váratlanul jó cégeredmények sem hozhatnak felfutást.

A hazai piac pangásával párhuzamosan egyre több brókercég dönt a tőzsdei kivonulás mellett, így számítani lehet arra, hogy az elemzői konszenzusok is egyre kevesebb szakértő előrejelzésein alapulnak majd. Lapunk körkérdése nyomán ráadásul azt a következtetést is leszűrhettük, hogy egyre több olyan elemző akad, aki szerint a cégeredmények jelentősége mára olyan csekély szintre süllyedt, hogy szinte már konszenzust számolni sincs sok értelme. Többen kizártnak tartják azt, hogy a hamarosan érkező számok nyomán érezhető változás mutatkozzon a külföldi befektetők magyar piachoz történő hozzáállásában, azaz számottevő árfolyam- és forgalomemelkedésre még váratlanul kedvező eredmények esetén sem lehet számítani.
A hagyományoknak megfelelően a gyorsjelentési szezont egyébként csütörtökön kezdi a Richter Gedeon. A Portfolio 11 elemző megkérdezéséből kialakított második negyedéves konszenzusa 5,514 milliárd forintos nettó eredményt vár, ami 31,1 százalékkal múlja felül a tavalyi hasonló időszak eredményét. Az előrejelzéssel számított 11,13 milliárdos féléves eredményadat hajszállal marad csak el a Reuters elemző vélekedését összevető 11,233 milliárdos féléves konszenzusától. A piaci szereplők szerint a Richter folytatja tudatos terjeszkedését az exportpiacokon, ugyanakkor a hazai piacon előnyt hozhat az OTC-szerek március elején végrehajtott áremelése, illetve a júliusi gyógyszeráremelés előtti felhalmozás forgalombővítő hatása.
Az Egis esetében a piac a második negyedévben az eredményadatok szolid csökkenését várja. Az Erste által jelzett 4,7 milliárdos féléves eredményadat csak 7 százalékos bővülést jelez az első negyedévi igen impozáns 11 százalékot meghaladó növekedés után.
A Raiffeisen által kiadott OTP-előrejelzés szerint a máshol tapasztalható lassulás a pénzintézet számain nem hagy nyomot, sőt, az elemző a hitelek, kamatbevételek és ügyfélszám növekedésére számít. Előrejelzése alapján az OTP kamatbevételei a fél év végén 51 milliárd forintra rúgnak, a teljes banki tevékenység eredménye 88,6 milliárd. Az adózás utáni eredmény 21,9 milliárdot tehet majd ki, ami 15 százalékos növekedésnek felel meg.
A vegyiparban továbbra sem a gazdálkodás, hanem a tulajdonosi struktúra alakulása foglalkoztatja a befektetői közvéleményt. A TVK esetében a féléves jelentésből fény derülhet a MolTrade-Mineralimpexszel kötött alapanyag-szállítási keretszerződés egyes részleteire. Elemzők úgy vélik: a szerződés a piaci árnál éves szinten 20 millió dollárral nagyobb terhet ró a tiszaújvárosi társaságra. A BorsodChemnél az a kérdés, hogy folytatódik-e a PVC-n kívüli, magas jövedelmezőségű termékek térnyerése és tartósnak bizonyul-e a külföldi értékesítés növekvő árbevétele.
A műanyagiparban a Pannonplast első negyedéve kissé elmaradt a várakozásoktól, de megfelelt a szezonális tervnek. A cégről nem láttak napvilágot olyan információk, melyek veszélyeztetnék a tervezett éves 2 milliárd forintos profit elérését.
Az áramszolgáltatóknál csak a második fél évtől érezteti majd hatását a villamos energia nagykereskedelmi árának 3 százalékos mérséklése. A magas bázisok miatt a profit jelentős csökkenése várható.
A Molnál a forinterősödés nyomán tízmilliárd forintot meghaladó pénzügyi eredményre, valamint jelentősen mérséklődő gázveszteségre számítanak az elemzők a második negyedben, abban azonban nincs egyértelmű konszenzus, hogy féléves szinten pozitív szaldóval tud-e zárni az olajvállalat. (Az első negyedet 11,5 milliárdos mínusszal zárta a Mol.) Lényeges, hogy a kutatás-termelés szegmensben az első negyedévben kissé a várakozás alatt teljesítő olajtársaság ezúttal hozni tudja-e a várakozásokat, mivel azonban a gázveszteség kimutatásánál több elemző szerint is meglehetősen tág tere van a társaságnak, nem sok értelme van pontos eredményvárakozásokkal előrukkolni.
A Matávnál a helyzet kulcsa az elemzők szerint továbbra is a mobilszegmens: a cég megítélésével kapcsolatban a leginkább arra kíváncsiak a szakértők, hogy folytatódik-e a Westelek jövedelmezőségének romlása. A Vodafone -. miután egyre kevesebbet kénytelen versenytársainak roamingdíjként kifizetni -. mind erősebb árversenyre késztetheti a stabilan piacvezető Westelt, s ennek nyomán meglepő lenne, ha nem csökkenne tovább draszikusan az egy előfizetőre jutó árbevétel. A devizahiteleken ugyan jelentős pénzügyi nyereséget érhet el a Matáv, az elemzők szerint azonban a cég megítélését ez nem befolyásolja, s mivel ez automatikusan következik a forint erősödéséből, az árfolyamba is beépültnek tekinthető. A befektetők egyelőre abban bízhatnak, hogy az első negyedévben elért 16 milliárd alatti profithoz a társaság 20 milliárd feletti nyereséget tudott hozzátenni áprilistól júniusig, valamint a cég tartani tudja a 42 százalékos EBITDA-rátáról szóló célkitűzését.
A Rába esetében az amerikai tehergépjármű-piac vártnál jóval nagyobb mértékű szűkülése okoz jelentős gondot, ennek nyomán drasztikus eredménycsökkenés várható. A Prímagázzal kapcsolatban ellenben egyre optimistább az a néhány szakértő, aki még foglalkozni hajlandó a társasággal: a budaörsi telephely eladásától függetlenül is stabilan nyereséges negyedévre van kilátás. A cégnek a drasztikus költségcsökkentés mellett ezúttal segítettek a külső tényezők: az erősödő forint és a csökkenő beszerzési árak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.