Az első fél évben folytatódtak a létszámleépítések a bankoknál és a brókercégeknél az előzetes adatok szerint -- értesült a Világgazdaság.
A brókercégeknél bő két éve még négyezren álltak alkalmazásban, jelenleg viszont -- a tőzsde tartós pangásának és több cég kivonulásának, bezárásának köszönhetően -- alig ezren dolgoznak ott. A bankszektorban az idén az előző évekhez hasonlóan mintegy 1500 munkatárstól válhatnak meg (így a teljes állomány valamivel 25,5 ezer fő alatt lesz év végére).
Az ABN Amro Bank és a Kereskedelmi és Hitel Bank fúziója nyomán például az első fél évben 530 munkatárs távozott, s a 40 fiók tervezett bezárásának is köszönhetően ez évben még száz főnek mondhatnak fel. A maradóknak viszont "ösztönző" bérrendszert dolgoztak ki.
Elbocsátásokat helyeztek kilátásba az OTP Bank legutóbbi közgyűlésén, s leépítések várhatók a Magyar Posta fiókjaival "összefésülendő" Postabank-hálózatban is. Karcsúsíthatja állományát a fúzióra lépő HypoVereinsbank Hungária és Bank Austria Creditanstalt is.
A létszámukban valamennyit gyarapodó pénzintézetek nem tudják egészében "felszívni" a munkaerő-fölösleget. Így is jó hír, hogy például a Raiffeisen Bank munkatársi gárdája 2000 júniusa óta bő 100 fővel nőtt.
A bankszektorban mintegy két éve, a konszolidáció megindultával, a brókereknél pedig egy esztendeje indultak meg a jelentősebb leépítések -- emlékeztetett Nagy Viktória, a Hay Management Tanácsadók Kft. információszolgáltatási divízióvezetője.
Úgy tűnik, az elbocsátottak nem mindig találnak könnyen munkát. A befektetési szolgáltatóknál dolgozók speciális tudással bírnak, így más területekhez képest gyakorta nehezebb elhelyezni az innét érkezőket -- nyilatkozta Zentai Norbert, az Antal International munkaerő-közvetítő illetékese. A feleslegessé váló tőkepiaci elemzők sokszor a vállalati elemzői, cégfinanszírozói ágakban kaphatnak munkát. A brókerek elvárásai az új munkahelynél viszont olykor irreálisak -- figyelmeztetett a szakember.
A bankok esetében Zentai szerint nemcsak a mostani összeolvadások, de már az 1997--98. évi rossz eredmények is éreztették hatásukat a munkaerőpiacon.
A vállalati szektor -- középvezetőként, a cégek treasuryjában vagy elemzőközpontjában -- korábban meglehetősen jól átvette ezt a munkavállalói kört. A vállalati treasuryk fenntartását azonban csak a legnagyobb hazai cégek engedhetik meg maguknak, ráadásul az euró bevezetésével ezek szerepe is fokozatosan csökken. Újabban viszont sok esetben a pénzintézeteket külsősként kiszolgáló informatikai és e-üzletági cégek adnak kenyeret a bankoktól távozóknak.
A bankoknál immár nemcsak az alkalmazottak, de a középvezetők egy része is bizonytalannak érzi székét -- mutatott rá Visegrádi Tamás, a Siklóssy & Partner ügyvezető igazgatója. A bankosok továbblépését megkönnyíti, hogy képzettségük "homogénebb" (pénzügyi jellegű), miközben a brókertársadalom iskoláinak típusát tekintve vegyes képet mutat.
A fejvadászcég szerint az eddig is (vállalati) vevőkapcsolati területen tevékenykedő bankosok például a vevőgondozói-szolgáltatásértékesítési munkakörökben találhatnak maguknak állást különböző cégeknél. A számviteli téren dolgozókat is el tudják helyezni vállalatoknál, noha a két ágazatnál némileg mások a feladatok.
A Siklóssy & Partner egyébként negyedéves indexet számol a pénzügyi szektorban megjelenő új álláshirdetésekről. Az előzetes adatok szerint a 2. negyedben (ismét) csökkent az új álláslehetőségek száma a piacon.
Anyagilag viszont jól járnak azok, akikre munkaadóik tartósan számítanak a pénzügyi szektorban. A magyar pénzintézetek tehát inkább elbocsátással, s nem a javadalmazás csökkentésével spórolnak -- olvasható ki a statisztikai hivatal adataiból.
Az elmúlt négy és fél évben semmi sem veszélyeztette a pénzügyi tevékenység ágazat vezető helyét az átlagkereseti ranglistán. 1998-tól minden esztendőben itt fizették a legtöbbet a dolgozóknak, sőt, a nemzetgazdasági átlagkeresethez viszonyított különbség ebben az időszakban még nőtt is.
1997-ben egy (átlagos fizetést kapó) pénzügyi dolgozó 80 százalékkal keresett többet az országos átlagnál. A nettó keresetek tekintetében ez az érték az idén érte el a 100 százalékot. Ez azt jelenti, hogy az ágazatban alkalmazottak keresete gyorsabban nőtt a nemzetgazdaságban megfigyeltnél. 2000 tavaszán a pénzügyi szektorban dolgozók nettó keresete 122 ezer forint volt, miközben 80 ezer forint feletti értéket a többi ágazat egyike sem tudott felmutatni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.