Lemondott a diákhitelprogram két brit tanácsadója, miután nem értenek egyet a finanszírozás módjában tervezett változtatásokkal -- jelentette tegnap a Financial Times.
A magyar diákhitelek rendszere először tett volna lehetővé magánfinanszírozás mellett jövedelemtől függő törlesztést -- indokolta a Világgazdaság érdeklődésére Nicholas Barr, a London School of Economics tanára, miért nevezték kollégájával, Iain Crawforddal a "világ legjobb modelljének" a magyar szisztémát.
Jövedelemarányos törlesztést eddig csupán Ausztráliában, Új-Zélandon és Nagy-Britanniában alkalmaztak, ám mivel a kölcsönök harmadát a hiteligénylők sohasem fizették vissza, a finanszírozásba közösségi forrásokat kellett bevonni.
Mivel a külföldi tapasztalatok szerint a finanszírozásra felhasználható állami források korlátozottak, a szakértők attól tartanak, hogy a keretek kimerülése miatt többen kiszorulhatnak a rendszerből. A két kutató szerint a finanszírozás költségvetési problémákat is okozhat majd.
Mint ismert, a kormány úgy tudta a Diákhitel Központ által kiszámított kamatszintet 14,8-ről 9,5 százalékra szorítani, hogy átvállalta a működési költségek finanszírozását, illetve megtiltotta, hogy a kamatban a kockázati felárat érvényesítsék. A piaci szereplők szerint erre csak akkor van mód, ha ezt a költséget is átvállalja a költségvetés, ami viszont a hitelek befagyásakor -- a nemzetközi számok analógiájára alapozva -- rendkívül komoly mértéket ölthet.
Az Oktatási Minisztérium tegnap átadta a Diákhitel Központ Rt.-t a Postabanknak. A tranzakció adásvétel útján történt, a DHK-részvényekért a bank a 100 milliós törzstőke, illetve az üzleti érték alapján megállapított árat fizetett, ám az összeget nem hozták nyilvánosságra.
Információink szerint a Postabankban gőzerővel folyik a hitel feltételeinek újragondolása, bővebb tájékoztatást a jövő hétre ígérnek. A bank lapunkhoz eljuttatott szűkszavú válaszából az már kiderült: a DHK forrásszerzését az elsősorban az Államadósság Kezelő Központ közreműködésével oldanák meg, a bank a folyamatban semmiképp sem lesz domináns szerepben.
Mindennek tükrében úgy tűnik, nem tartható tovább a kormánydöntés azon érve, amely szerint a Postabank bevonásával olcsóbbá válhat a DHK forrásszerzése. A Magyar Bankszövetség főtitkára, ifj. Nyers Rezső lapunknak korábban adott nyilatkozatában már jelezte: a Postabank átlagos forrásköltsége a korábbi évek gazdálkodása következtében fizetendő "bizalmi prémium" miatt ma még magasabb, mint a piac által régóta stabilnak tartott több versenytársé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.