Az OTP Bank Rt. alapvetően sikeres fél évet tudhat maga mögött, ám a pénzintézet 17,77 milliárd forintos adózott eredménye némileg elmarad a várttól. Ez döntően az üzleti tevékenység egyéb bevételeinek jelentős, 8,6 milliárd forintról 3,2 milliárd forintra történő csökkenésének tudható be.
A klasszikus banki mutatóra, a nettó kamatbevételre semmi panasz nem lehet: az ezen a soron elért 47,9 milliárd forint 17,2 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakának adatait. A növekedés az első negyedévhez képest is megmutatkozik, ami annak köszönhető, hogy a bank a bázisadatokhoz képest 2,9 százalékkal kamatbevételeit is tudta növelni, szemben a március végi adatokkal, amikor a kamatbevételek szintjének 2,4 százalékos csökkenéséről kellett számot adniuk.
A pénzintézet teljes átlagos eszközállományára viszonyított kamatmarzsa a március végi 4,94 százalékról még tovább, 5,04 százalékra tudott emelkedni, ami 50 bázisponttal haladja meg a 2000. június 30-i értéket.
A banki hitelállomány az első negyedéves csekély romlás után ismét javulni tudott. A teljes, 933,337 milliárdos kinnlevőségen belül nyilvántartott 43,673 milliárd forintos minősített állomány 4,7 százalékos részarányt képvisel, ami 0,2 százalékkal jobb, mint a negyedéves jelentés idején, ám még mindig elmarad a decemberi 4,6 százalékos szinthez képest. A minősített állományon belül a várakozásoknak megfelelően a lakossági üzletágban növekedett a minősített állomány nagysága. A problémás hitelek aránya ebben a szegmensben 1,7 százalékkal növekedett, aminek következtében a teljes minősített állományon belül 0,7 százalékkal, 31,3 százalékra nőtt a lakossági üzletág részesedése márciushoz képest.
A Hajdú-Béttel kapcsolatos 11,377 milliárd forintos céltartalék már csak 68,6 százalékos fedezettséget mutat a márciusi 76,6 százalékkal szemben, aminek fő oka, hogy a társaság által felvett 2,5 milliárd forintos előfinanszírozó hitelkeretre a bank már csak 10 százalékos céltartalékot képzett.
A nem kamat jellegű bevételek terén a bank márciushoz képest ismét pozitívba tudta hozni a mutatót. A 2,5 százalékos növekedés döntően a nettó jutalék és díjbevételek imponáló, 23,7 százalékos növekedésének köszönhető. Ezen belül továbbra is a kártyaüzletág viszi a prímet, az üzletág 6,3 milliárdos bevétele 42,3 százalékos növekedést jelent.
Az értékpapír-forgalmazáson ugyanakkor 1,6 milliárd forintot vesztett a bank, szemben a 2000. júniusi 2,2 milliárdos eredménnyel. A devizakereskedelemből származó 2,39 milliárdos eredmény viszont 76 százalékkal felülmúlta a bázisadatokat.
A nem kamatjellegű kiadások 39,9 milliárdos értéke a 2000. év második negyedévének alacsony növekedési szintje miatt 11,8 százalékos növekedést mutat. (Márciusban a 19,3 milliárdos érték még csak 6,1 százalékos növekedést jelentett.) Ugyanakkor említésre méltó, hogy a személyi jellegű kiadások 15,1 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál.
A bank kiadás/bevétel mutatója a márciusi 60,4 százalékról 59,2 százalékra mérséklődött, ami 0,4 százalékponttal múlja alul a 2000. júniusi szintet. A vállalkozás üzleti eredménye 27,5 milliárd forintot tett ki, ami 13,5 százalékkal magasabb a bázisadatnál. A 22 milliárd forintos adózás előtti eredmény 14,6 százalékos előrelépést jelent.
A konszolidált eredményadatok szerint tovább tolódik a hangsúly a bankcsoport felé. A pénzintézeti csoport 27,196 milliárdos adózás előtti eredménye immár 23,2 százalékkal múlja felül az anyabank teljesítményét és 17,7 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti értéket. A konszolidációba teljeskörűen bevont társaságok között rendkívülinek mondható az OTP Ingatlan Rt. és a Merkantil-Car Rt. előretörése. Az első negyedévi adatokhoz képest látható, hogy az OTP Garancia Rt. kezd magára találni, s fontos tényező, hogy az OTP Értékpapír Rt. az első negyedévi 102 milliós veszteség után, június végén, már jelzésértékű, 6 milliós adózás előtti profitot jelentett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.