Utoljára az orosz válság idején zártak annyira rossz hetet az európai részvénypiacok, mint az elmúlt öt kereskedési napon: a német DAX 8, a párizsi CAC 6, a londoni FTSE--100 pedig 5 százalékot esett, mindezt ráadásul pozitív hétkezdet után. Japánban a Nikkei index ismét 17 éves mélypontra zuhant, s a tengerentúlon is hatalmas volt a hét végén az eladói nyomás: a tágabb piac legfontosabb mutatójaként számon tartott S&P 500-as index áprilisi minimuma alá zuhant, ami közel hároméves mélypontot jelent.
A folyamatosan érkező vállalati profitfigyelmeztetések és elbocsátásokról szóló hírek nyomán Európában még mindig a távközlési cégek és eszközgyártók voltak a legnagyobb vesztesek, Amerikában viszont a hét végén már az "old economy" papírjai is zuhanni kezdtek: a korábban menekülőrészvényként számon tartott gyógyszergyári papírok kéz a kézben estek a ciklusfüggő cégek részvényeivel. Mindennek a legfőbb oka az augusztusi foglalkoztatottsági adat volt, mely a várakozásoknál sokkal rosszabb lett: négy éve nem látott mértékűre, 4,9 százalékra nőtt a munkanélküliség a tengerentúlon.
Az adat nyomán az amerikai gazdasággal kapcsolatos legfontosabb félelem újult ki: sokan ugyanis a gazdaság motorjának számító fogyasztás visszaesésétől tartanak, ez pedig tartós recesszióhoz vezethet. A szakértők figyelmeztetnek, hogy a fogyasztói bizalmi index a februári mélypont után gyorsan feljebb ugrott, azonban az elmúlt két hónapban már ismét csökkent az értéke. A következő hónapokban elképzelhető, hogy az év eleji mélységekbe süllyed a mutató, a fogyasztás tényleges visszaesésére azonban a szakértők többsége szerint még mindig nem túl nagy az esély. Az általános magyarázat szerint ugyanis mind a kiskereskedelmi eladások, mind az új autók és új lakások értékesítése magas szinten stabilizálódott. A tőzsde ugyanakkor rosszra számít, az autógyárak és a kiskereskedelmi láncok részvényeinek árfolyama is zuhant pénteken.
A vártnál rosszabb adat nyomán ismét felerősödtek a Wall Streeten az időközi kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozások -- a Fed döntéshozó testületének következő ülése ugyanis csak október 2-án lesz. A határidős kötvényjegyzések alapján a piac biztosra vesz egy 25 bázispontos csökkentést legkésőbb az októberi ülésen, sőt, 15 százalék esélyt ad vagy egy időközi mérséklésre vagy arra, hogy 50 bázispont legyen a kamatvágás mértéke október elején.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.