Az ACPC brazil elnöke, Vlademar Leao a hét elején Londonban bejelentette, hogy a kávékartell egyelőre felhagy a meddőnek bizonyult exportkorlátozó politikájával. Az eddig visszatartott készletek sorsáról minden érintett ország maga dönt.
A piacvezető Brazíliában nem szüntetik meg a készletezést segítő hitelek folyósítását, sőt támogatni fogják az esetleges önkéntes akciókat is. Így a brazil raktárakban felhalmozott 2,9 millió zsák kávé (1 zsák kávé 60 kilogrammos) várhatóan a helyén marad -- jelentette a Bloomberg. Az utóbbi években tartósult erős világpiaci túlkínálaton azonban ez mit sem fog változtatni.
A washingtoni agrártárca (USDA) egy korábbi előrejelzése szerint csak a 2001/2002-es idény után várható a világtermelés gyengülése, ha a tartós világpiaci bessz elveszi a kávétermesztők kedvét.
Addig a piaci egyensúly visszaállítására marad a kereslet növelése, például az eddig főleg a teafogyasztásban jeleskedett Oroszországban, Kínában és Japánban.
Másik lehetőség a gyenge minőségű kávék megsemmísítése vagy alternatív hasznosítása. A minőségi italtermékek készítésére kevésbé alkalmas nyers kávé -- például -- állati takarmányként, műtrágyaként vagy -- brikett formájában -- akár tüzelőanyagként is hasznosítható.
Hat latin-amerikai termelő -- köztük Kolumbia, a világ harmadik legnagyobb termelője és az USA ellátásában komoly szerepet játszó Mexikó -- egyelőre az ennél olcsóbb megoldás mellett döntött. Október elsejétől kezdődő új idényben összesen egymillió zsáknyi mennyiséget, azaz mintegy ötszázalékot kívánnak megsemmisíteni az exportra szánt gyenge minőségű kávékészletükből. Ám a tervezett akciójuk eddig nem emelkedett az ACPC hivatalos programjává, főleg a belső fogyasztását féltő Brazília ellenállása miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.