Nem vetette vissza a bankok diákügyfeleinek számát, hogy az állami Diákhitel Rt. ősztől kötelező számlanyitást írt elő a Postabanknál a közreműködésével hitelt kapó felsőoktatási hallgatóknak. A piac jó része még kihasználatlan, s valószínűleg sok elsőéves, bankkapcsolat nélküli ügyfél szegődött az állami hitelintézethez -- derült ki a Világgazdaság körkérdéséből.
Az OTP-nél tavaly év végén több mint 165 ezer 18 év feletti diák vezetett számlát, s azokon több mint 6,5 milliárd forintnyi betétet tartott. Az idén szeptember 30-án a számlavezető egyetemisták, főiskolások száma meghaladta a 186 ezer főt, az állomány pedig a 7,3 milliárd forintot -- tudatták.
Az OTP szeptember végéig már több mint ezer hallgatónak 150 millió forintot meghaladó összegű tanulmányi hitelkeretet hagyott jóvá, bár a társaság saját kölcsönprogramja csak augusztustól indult.
Nincs számottevő változás az Erste Bank mintegy 50 ezer diákügyfélszámlájának számánál sem ősz óta (ezek csak egy része 18 év feletti). Ugyanerről adott számot a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H), ahol a felsőfokú hallgatók száma közel 10 ezer, az összes diák ügyfél mintegy 50 ezer fő. A Magyar Külkereskedelmi Bank egyelőre ezer diákszámlás ügyfelet gyűjtött az idén áprilisban indult szolgáltatásánál. Itt kezdeti felfutás tapasztalható.
Eredménytelennek bizonyult a Magyar Bankszövetség kezdeményezése a Postabank vitatható "helyzetbe kerülése" ellen. A testület bő egy hónapja levelet írt a pénzügyminiszternek az ügyben, amelyre a mai napig nem kaptak választ -- közölték. Bár tervezték, a nyáron mégsem fordultak viszont a Gazdasági Versenyhivatalhoz a téma kapcsán.
E helyzetben több hitelintézet saját kedvezményekkel próbálja ellensúlyozni az állami bank lépéseit. Ezek a hiteloldalon aligha elegendők, de más területeken vonzók lehetnek.
Az OTP Bank októbertől a nála diákszámlát nyitó 18 év feletti hallgatóknak elengedi az OTP Direkt mobiltelefonos havidíját, és eltekint a bankkártya elsőéves díjának megfizetésétől is.
A pénzintézet 50--150 ezer forintnyi, évi 14 százalékos kamatú hallgatói kölcsöne egy összegben vehető fel, havonta törleszthető, s a következő félévben új szerződés nélkül ismét igényelhető. Mindez a bank elképzelése szerint kvázi kiegészítheti a Diákhitel Rt.--Postabank hitelt, úgy, hogy utóbbiból törleszthető fokozatosan a félév folyamán az OTP-kölcsön.
Az OTP Bank junior folyószámlájánál nem kér havi zárlati díjat, a látra szóló betéteknél pedig 2,5-3,25 százalék kamatot ír jóvá. Egyéb kedvezmény: az esetleg az évi 19,75 százalékos kamatú (plusz 0,2 százalék hitelbírálati díj) A hitelt igénylőknél megfelelő feltételek esetén elengedi az 1 százalékos kezelési költséget 18--24 év közötti ügyfeleknek. A 21 év felettiek pedig másoknál alacsonyabb hitelbírálati díj mellett kaphatnak C kölcsönt.
A K&H Bank fiatal ügyfelei mától mobiltelefonon kaphatnak számlainformációkat, a "felnőtt-tarifa" feléért -- jelentette be a társaság sajtótájékoztatóján. A diákok igénybe vehetik az e-bank szolgáltatást is, amelynél a számlainformációk mellett átutalások, lekötésmódosítások is kezdeményezhetők.
E társaság most készíti elő a fiatalok lakáshoz jutását segítő hitelét. Addig is a 18 év feletti hallgatóknak a számlabefizetésekkel fedezetten maximum 30 ezer forint kölcsönt nyújtanak évi 19,95 százalékos kamattal, amihez 1 százalék rendelkezésre tartási jutalék is társul. Úgy tudjuk, a pénzintézet sokáig gondolkodott külön diákhitel indításán, ám végül elálltak ettől.
A K&H a hallgatóknak (a "felnőttekkel" ellentétben) éves díj nélküli kártyát és havi egy ingyenes készpénzfelvételt garantál, nemcsak a saját, de bármely belföldi ATM-ből, bankfiókból, postafiókból. Bankszámlát itt ezer forint díjért lehet nyitni (másoknak ötezerért), és annak fenntartása engedményesen is havi 50 forintba kerül.
A Magyar Külkereskedelmi Bank állandó jelleggel ingyenes Visa Electron kártyát biztosít diákügyfeleinek, amelyekkel havi két ingyenes készpénzfelvételre is módot nyújt saját vagy Euronetes ATM-automatákból. A maximális folyószámlahitel mértéke itt 50 ezer forint, kamata 19,5 százalék, amihez 3 ezer forint hiteligénylési díj társul.
Az Erste nem kér számlanyitási, -vezetési vagy -zárlati díjat diák ügyfeleitől, de csak az első évben bocsát ingyenesen Visa Electron vagy Cirrus Maestro kártyát számukra (utána évi 600 forintért). A tanuló fiatalok betéteik után egységes kétszázalékos látra szóló kamatot kapnak, szemben a "felnőttek" összegtől függő sávos kamatozásával.
Szakértők rámutattak: a versengő cégek közül csak azoknak van esélyük felfutásra, amelyek tanintézményekkel megállapodva saját számlájukon át tudják utaltatni a hallgatók ösztöndíjait, s ezek után saját terminálokat tudnak telepíteni oda (az OTP-nek a felsőoktatási intézmények 60 százalékával van ilyen kapcsolata, a K&H viszont diákmunkát szervező cégek átutalásainál segít).
Ez az ügyfélkör (ha kis létszámú) kevés hasznot, nagy költséget hoz. A fiatalok később, jól kereső felnőttekként válnak jövedelmezővé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.