BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Figyelnek a bankok biztonságára

A pénzügyi szervezetek működésének biztonsági feltételeiről adott ki ajánlást a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF). A lapunk által megkérdezett bankok egy része elzárkózott attól, hogy biztonsági célú ráfordításairól összegszerűen beszámoljon. Szakértői vélemények alapján azonban úgy tudjuk: a pénzintézetek új beruházásnál a költségek 15, az üzemeltetés során 2-5 százalékát fordítják ilyen jellegű kiadásokra.

Az egyes pénzintézeteknél az ellenőrzések során tapasztalt hiányosságok felszámolása, illetve a bankbiztonsági rendszerek kiépítésénél a fejlesztési szempontok kijelölése a célja a PSZÁF ajánlásának -- nyilatkozta lapunknak Gulácsy Ferenc. A szervezet szóvivője kérdésünkre elmondta: a pénzintézetek többsége "magas színvonalú biztonsági rendszert fejlesztett ki és tart fenn, ám egyes intézményeknél az elvárhatónál kevesebb figyelmet fordítanak a biztonságra".
A hiányosságok jelentős része az informatikai rendszerekkel kapcsolatos, ezért az ajánlás különösen ezek védelmének megerősítésére koncentrál. Ezen belül is a biztonsági kockázatok folyamatos szűrésére, a tárolt adatok védelmére, a felelősségi körök elhatárolására, valamint a rendszer legfontosabb elemeinek -- az eszközök, a folyamatok -- és a személyek egyértelmű és visszakereshető azonosítására fordít elsődleges figyelmet.
Emellett -- részben a Magyar Biztosítók Szövetségének korábbi ajánlására hivatkozva -- szabályozza, hogy a pénzügyi szervezeteknek milyen mechanikai-fizikai védelmet kell alkalmazniuk a pénz- és értéktárolásnál, valamint a szállításnál. Ennek értelmében -- például -- 50 millió forint felett nem végezhetik maguk a pénzszállítást, hanem erre specializálódott vállalkozások szolgáltatásait kell igénybe venniük. Az ajánlás részletesen kitér arra is, hogy a pénzügyi szervezeteknek milyen megoldást kell alkalmazniuk a biztonsági feladatok, illetve a személyzet irányítóinak kiválasztásában, valamint a házon belüli biztonsági szabályzat kidolgozásában és alkalmazásában.
Az Európai Unió bankrendszerének biztonsági törekvéseit tükröző ajánlás azt is előírja, hogy amennyiben a pénzügyi szervezet nem felel meg mindenben az ajánlásban foglaltaknak, intézkedési tervet kell kidolgoznia a hiányosságok pótlására. Az ajánlás ugyan nem kötelező érvényű, de -- a PSZÁF szakemberei szerint -- a pénzintézetek nem szeretik kivívni a felügyelet "fokozott figyelmét", ezért általában igyekeznek megfelelni az elvárásoknak.
Szili László, a Budapest Bank bankbiztonsági osztályának vezetője szerint ezzel szemben jobb megoldás lett volna, ha eleve kötelező erejű jogszabályban foglalták volna össze a biztonsági előírásokat, mert fennáll annak a veszélye, hogy azoknál a bankoknál, amelyeknél hiányosság tapasztalható, ezután sem döntenek automatikusan a fejlesztés mellett. Kötelezettség hiányában ugyanis az intézet biztonsági szakértőinek kell meggyőzniük a vezetőket arról, hogy valóban szükség van a beruházásokra.
Az egyes pénzintézetek által a biztonságra elköltött összegek között -- az intézmények méretétől függetlenül -- nagyságrendi különbségek vannak -- vélik szakértők, akik szerint új beruházásnál általában a költségek 15, üzemeltetésnél 2-5 százalékát fordítják biztonsági kiadásokra. Az eltérések sok esetben arra vezethetők vissza, hogy a pénzintézetek vezetői eltérően ítélik meg a biztonság kérdésének prioritását. Jellemzőnek tűnik -- pédául --, hogy azok a bankok, amelyek az elmúlt években esetenként több alkalommal is bűncselekmények sértetteivé váltak, a külső szemlélő számára is láthatóan többet költenek a fiókok biztonságának megerősítésére.
Az általunk megkérdezett bankok egy része -- biztonsági okokra hivatkozva -- nem kívánt tájékoztatást adni ilyen típusú ráfordításairól. Kaba Tamás, az OTP bankbiztonsági osztályvezető-helyettese viszont elmondta: a pénzintézet az előírások 95-98 százalékát már most is teljesíti, s a további elvárások egybeesnek az egyébként is tervbe vett ráfordításokkal: többek között az informatikai rendszer fejlesztésével, vagy a bankfiókoknál elhelyezett kamerák újabbakra cserélésével. Kedvező helyzetről számolt be Szili László is, mondván: a Budapest Banknál már korábban lezárultak a nagyobb fejlesztések.
A Kereskedelmi és Hitelbanknál ennél több feladatot jelent az elvárások teljesítése az ABN Amro Bankkal történt egyesülés következtében, mert a holland pénzintézet fiókjai nem minden szempontból felelnek meg az egyesült intézet vezetésének, illetve a PSZÁF elvárásainak. Csaba József, a hitelintézet bankbiztonsági osztályának vezetője elmondta: nem a felszerelések technikai színvonalával van a probléma, hanem azok viszonylag alacsony számával, ezért biztonsági célú kiadásaik a jövő évben elérik az egymilliárd forintot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.