A pozsonyi kormány tegnap -- elfogadva a privatizációs miniszter előterjesztését -- úgy döntött, hogy a szlovák beruházási és fejlesztési bank (IRB) 92,55 százalékos --közvetlen, illetve a szlovák biztosító révén közvetett -- állami kézben lévő részvénycsomagját az OTP Bank Rt. vásárolhatja meg. Miután Maria Machova miniszter asszony az előterjesztéshez csatolta az általa már aláírt szerződéstervezetet, így a végleges megállapodásra legfeljebb egy-két hetet kell várni.
A magyar pénzintézet az idén tavasszal látott hozzá az 53 fiókkal bíró bank átvilágításához, hogy azután -- egyedüli pályázóként -- június 8-án megtegye első ajánlatát. A nettó eszközértéken alapuló vételárat, garanciális értéket, illetve a 2003 végéig vállalt tőkeemelést tartalmazó, a teljes állami részvénycsomagra vonatkozó ajánlatot a szlovák fél kevesellte, ezért a magyar pénzintézet a vételár javára módosított a feltételeken. Ennek során a bank közvetlen vételárként 700 millió koronát (1 korona = 5,89 forint) jelölt meg, valamint kötelezettséget vállalt arra, hogy egy éven belül egymilliárd koronával megemeli a pénzintézet alaptőkéjét.
A szlovák kormány az utóbbi hónapokban átélt koalíciós válság miatt csak ősszel tudta napirendjére tűzni a privatizáció kérdését. A halogatásnak ugyanakkor sokak szerint az is oka volt, hogy a pozsonyi kabinetnek forrást kellett találnia a magyar pénzintézettel szemben vállalt kötelezettségekre is. Ennek legnagyobb tétele a szlovák villamos művek által korábban felvett 12,6 milliárd koronás hitelre vállalt állami garancia. Információink szerint ezt Pozsonyban már csak a jövő évi költségvetés terhére tudták bevállalni, ezért erről még külön kell határoznia a kabinetnek. A szlovák kormány vállalta azt is, hogy a tranzakció után felmerülő, múltból származó kötelezettségek után kártalanítást fizet. Egy 1994--95-ből származó adóhátralék kifizetése kapcsán a szlovák állami vagyonalap már most 259 millió koronát juttat az IRB-nek.
Az OTP a megállapodás szerint öt évig az IRB többségi tulajdonosa marad. A pénzintézet elsőként a lakossági üzletág felfuttatását, illetve a magyar--szlovák kereskedelemben érdekelt vállalkozások mind teljesebb kiszolgálását tervezi Szlovákiában. Hogy a jövőt hosszabb távon stabil lábakon álló univerzális pénzügyi szolgáltatóként tervezik, azt Csányi Sándor elnök-vezérigazgató azon nyilatkozata jelzi, amely szerint a bankvásárlás után biztosító, illetve alapkezelő megalapítását tervezik északi szomszédunknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.