BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előkerültek a fiókokból a valuták

Egyedül az OTP Bank tudott új ügyfeleket nyerni a hazai pénzintézetek közül az évszázad legnagyobb pénzváltási eseményéből. Lapunk körkérdésére adott válaszokból kiderül: a bankok többségénél nem nőtt érezhetően a devizabetéti állomány, az otthon tartott megszűnt EMU-tagvaluták túlnyomó többsége tehát a legnagyobb hazai bankál kötött ki.

A Világgazdaság felmérése szerint az OTP Bankhoz vándorolt annak a valutamennyiségnek a legnagyobb része, amit a lakosság korábban otthon tartott. Szakértők 60-70 milliárd forintra becsülték ezt az összeget, amiből mintegy 40 milliárd forintnyi már befolyt a legnagyobb hazai bankba. A többi pénzintézet nem tapasztalt jelentősebb forgalomnövekedést, a betétállománya csak a megszokott üzletmenet szerint alakult. Így az euróra való átállással kapcsolatban csak az OTP növelhette jelentősen a forgalmát.
A pénzintézetek tapasztalatai szerint az év első napjaiban nem rohanták meg az emberek a bankokat az eurókészpénzért, csak a tervezett forgalmat bonyolították le az új fizetőeszközből. A megrendelt készpénzállomány tehát elegendőnek bizonyult, csak egyes bankjegyekből vagy érmékből kellett idő előtt utánrendelni.
Az OTP-nél szeptembertől akciós volt az eurószámlanyitás, illetve a forintfolyószámlára konvertálása a megszűnő tagvalutáknak, ennek köszönhetően jelentősen nőtt az év utolsó három hónapjában a készpénzbefizetés - mondta lapunknak Tokodi Gábor főosztályvezető. A megszokott befizetésekhez képest összesen 40 milliárd forint értékű valutával többet vittek be a lakosok a pénzintézet fiókjaiba, tehát érezhetően az OTP Banknak sikerült magához csábítania az otthoni fiókban tartott valuták többségét.

Az ügyfelek 24 ezer új eurószámlát nyitottak, és a megszűnő devizák euróra konvertálása után 220 ezer eurószámlát vezet a bank 160 milliárd forint értékben. Így jelenleg a külföldi pénznemben vezetett számlák 60 százaléka euró, 30 százaléka USA-dollár és 10 százaléka az egyéb valuta.

Korábban felfokozott várakozás volt az eurókészpénz januári megjelenésével kapcsolatban, de a szokásos forgalomnál nagyobbat az OTP fiókjaiban nem tapasztaltak - hangsúlyozta Tokodi. Az emberek csak a megszokott utazási célú mennyiséget váltották be, előfordult persze az is, hogy valaki csak egy-egy bankjegyet vásárolt, sőt beváltásra is akadt példa. Így elegendőnek bizonyult az első két hétre az a 60 millió euró, amit a bank fiókjaiba szállítottak ki.

A Magyar Külkereskedelmi Banknál az év utolsó hónapjaiban nem érzékelték a forgalomnövekedést, és az akciós számlanyitás vagy a kedvezményes átváltás sem hozott új ügyfeleket. Egyedül az év utolsó két hetében nőtt érezhetően - 3,5 milliárd forinttal - a forgalom - mondta Aczél Gábor igazgató.

Az MKB jól számította ki a kezdő eurókészletet, nem volt olyan igény, amit ne tudott volna kielégíteni - hangsúlyozta az igazgató. Öt nap alatt 3,5 millió eurót vásároltak a banknál és 0,5 milliónyit fizettek be elsősorban céges ügyfelek.
A Postabanknál sem tapsztaltak az euróra történő átállás kapcsán kiugró növekedést. A lakossági ügyfelek közül sokan már ősszel nyitottak eurószámlát a kedvezőbb betéti kamatok miatt, várakozáson felüli forgalmat azonban nem tapasztalt a bank.

Az ügyfelek az év utolsó két munkanapján váltottak be jelentősebb mennyiségű megszűnő valutát, főként német márkát és osztrák schillinget. A forgalom ekkor a szokásos négyszerese volt. A pénzintézetnél az induló valuta a kivonásra kerülő készlet 1,6-1,7-szerese volt, amely - az első napok tapasztalatai alapján - reális igényfelmérésnek bizonyult. Jelenleg még viszonylag élénk az érdeklődés az új pénz iránt, azonban mintegy 2 hét után a szokásos valutaigény visszaállására számít a bank.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.