BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indul az anonim betétesek rohama

A nem névre szóló betétek tulajdonosai tömegesen keresik fel az OTP Bank fiókjait, mert attól tartanak, ha nem intézkednek időben, elveszhet a pénzük. A takarékszövetkezeteknél ilyen rohamot egyelőre nem észleltek, az azonban gondot okoz, hogy a rendelet végrehajtásával kapcsolatban még mindig akadnak nyitott kérdések.

Az OTP Banknál 220 milliárd forint annak a betétállománynak az értéke, amellyel kapcsolatban a pénzmosás elleni törvénycsomagban azonosítási, illetve adatkiegészítési kötelezettséget írtak elő. Ez az összeg ráadásul mintegy hárommillió számlát takar. Éppen ezért figyelik aggodalommal a bankban, hogy sokan abban a tévhitben élnek: megszüntették az anonim betéteket. A napokban megindult a pénzüket féltők rohama, százszámra keresnek fel egy-egy nagyobb fiókot. Eddig azonban nem volt jellemző a pénzkivonás, a betétesek többségét sikerült a névre szóló konstrukciók felé terelni: három nap alatt több mint ötszázan nyitottak olyan betétet, amelyet a bank éppen az anonim konstrukciók leváltására vezetett be január 1-jétől.

A pénzintézet főosztályvezetője, Tokodi Gábor lapunk kérdésére elmondta, ezeknek az ügyfeleknek a többsége teljesen tájékozatlan, sokan a bankot okolják a tőlük kért adatok (a törvény nyolcféle azonosító feltüntetését írja elő) széles köréért. A bankhoz fordulók elégedetlenségét növelheti, hogy a jogszabály által meghatározott adatok felvétele egy-egy ügyfélnél akár félórát is igénybe vehet, ami tumultust okozhat a fiókokban.

Az OTP Bank eddig nem egészen 50 ezer számlánál tudta végrehajtani az azonosítást. (Ebben már a postahivatalokon keresztül végrehajtott tranzakciók is benne vannak.) Az átlagos betétösszeg pedig ezeknél nem érte el a százezer forintot. A gyorsaság egyébként indokolatlan, hiszen a nevesítésre rendőrségi bejelentés nélkül június 30-áig van mód. (2004. december 31-ét követőn viszont az anonim betétekhez csak az ORFK engedélyével lehet nyúlni.) A bank - hangsúlyozta Tokodi - az adatkiegészítést az év közepéig kedvezményesen, külön díj felszámítása nélkül hajtja végre, ha az ügyfél a nevesítéssel egy időben meghatalmazott felvételéről is rendelkezik, vagy elhalálozással kapcsolatos utasítást ad. Az év második felében valószínűleg legalább a betétkönyvek (amelyeket cserélni kell) költségét minden ügyfélre ráterhelik. Egy-egy ilyen könyv bekerülési értéke a főosztályvezető szerint 50-80 forint.

Az integrált takarékszövetkezeteknél - tudtuk meg Tóth Kálmánnétól, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezető igazgatójától - sem most, sem a jövőben nem számítanak fel ilyen típusú díjat az ügyfeleknek. A szövetkezeteknél egyébként, amelyek legalább 60 milliárd forintos anonim betétállományt kezelnek, nem érzékelhető fokozott ügyfélmozgás. Ez Tóthné szerint elsősorban annak köszönhető, hogy a takarékoknál bensőségesebb a kapcsolat a tisztviselők és az ügyfelek között.

A takarékszövetkezeteknél is okoz azonban nehézséget az idén életbe lépett jogszabály. A gyakorlat során ugyanis kiderült, hogy még több nyitott kérdés is akad (például az átruházási lehetőségekkel kapcsolatban). A végrehajtási rendelet néhány passzusáról tehát még a mai napig folynak az egyeztetések.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.