Jó esély van rá, hogy néhány héten belül éves csúcsot dönt majd a BUX index. Tegnap a Budapesti Értéktőzsde mutatója napon belül 8100 pont felett is járt, ilyenre pedig utoljára tavaly január végén volt példa.
Az utóbbi napokban tapasztalt fellendülés az 1996 és 97 eleji nagy hosszra emlékezteti a befektetőket. Ahogy hat évvel ezelőtt, ismét akkor érkeztek friss pénzek a parkettre, amikor igen kevesen számítottak erre. A feltörekvő piacokra szakosodott alapkezelők újra felfedezték Kelet-Európát: hatalmas tételben vásárolták az elmúlt napokban a magyar blue-chipek mellett az orosz és a lengyel papírokat is.
A legfrissebb elemzői nyilatkozatok megalapozottnak tartják a régiónk piacain kialakult hosszt, arra azonban nehezebb a válasz, hogy miért éppen most fedezték fel újra az árakat döntően befolyásoló nagy alapok a hazai piacot. Az megszokott jelenség, hogy a jelentősebb portfólióallokációkat az év elején hajtják végre az alapkezelők, s most az egész régió felülsúlyozása mellett döntöttek. A legegyszerűbb és a leggyakoribb szakértői magyarázat erre az, hogy a kelet-közép-európai országok növekedése jócskán meghaladja majd az uniós átlagot, ami a cégeredmények gyorsabb gyarapodásával jár együtt. A jelentős növekedési kilátás pedig a legfontosabb vonzerő a befektetők számára.
E magyarázat kétségtelenül igaz, a piaci szereplők egy része azonban hozzáteszi: ilyen alapon akár tavaly is vonzóak lehettek volna ezek a piacok. Egészen az elmúlt év végéig azonban azzal magyarázták a régió mellőzését a szakemberek, hogy ha a fejlett piacokon recesszióba süllyednek a gazdaságok, és elbizonytalanodnak a befektetők, akkor a sokkal kockázatosabb feltörekvő piacokon főleg nem mernek befektetni. Mára ez az érvelés azonban a ködbe veszett, mivel a konvergenciaelmélet újbóli térhódítása háttérbe szorította: e szerint az uniós csatlakozáshoz kézzelfogható közelségbe kerülő országok blue-chipjei indokolatlanul nagy diszkont mellett forogtak és forognak még ma is nyugat-európai társaikhoz képest, ezért középtávon jó üzlet az itteni befektetés. A korábbi nagy fellendülések példája azt mutatta, hogy az alapok egymás lépéseit figyelve kereskednek, s most nagyon úgy tűnik, a többség elfogadta az elméletet arról, hogy régiónk az idén felülteljesít.
A régió kulcspiacának elemzők szerint továbbra is Oroszország számít, e szerint a hazai piacon is csak akkor van esély számottevő fellendülésre, ha Moszkvában bíznak a nagy alapok. Érdekes, hogy az utóbbi hetekben sorra vették vissza az orosz gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseiket a szakértők, mégis a moszkvai piac a kedvenc. Ráadásul az olajárak csökkenése negatívan hat az orosz piac teljesítményét nagyban meghatározó energetikai cégek eredményességére, de ennél most a befektetők szemében fontosabb, hogy a Putyin elnöknek tulajdonított új jogszabályok erősíthetik a versenyt, és megkönnyíthetik a befektetést Oroszországban.
A 4 százalék körüli orosz és magyar növekedési kilátásokkal szemben Lengyelország jóval gyengébben áll, itt főleg az infláció gyors csökkenésével és a kamatszint mérséklődésének gazdaságélénkítő hatásával magyarázzák a vásárlókedvet.
A jelenlegi fellendülés során szinte kizárólag az öt blue-chipet vásárolták a külföldiek: először a Matáv volt a kedvenc, majd a Mol, aztán sokáig az OTP, s legvégül fedezték fel a Richtert. Ettől függetlenül tegnapi megugrása révén a legnagyobb mértékben a Richter emelkedett az idén, a Mol, az Egis és a Matáv piacán többször is elfogytak néhány napra a vevők. Az emelkedés sokak szerint azért lehetett ilyen gyors, mert jelentősen csökkent a piac likviditása: ma a néhány évvel ezelőttiekkel összehasonlítva sokkal nagyobb elmozdulást okoz azonos mennyiségű papír megvásárlása ? különösen jól látszik ez a Richter piacán. Ettől függetlenül tény, hogy az idén a budapesti a világ harmadik legjobb teljesítmény elérő piaca.
A hazai vezető részvények közül az OTP mára lényegében elérte azt a szintet, amit az elemzők az év második felére vártak a papírtól, s a többi blue-chip sincs messze ettől az értéktől. Ettől függetlenül a szakértők állítják: egyáltalán nem biztos, hogy a hossz vége felé tartunk. Egyelőre teljesen bizonytalan, hogy mikor fogynak ki a friss pénzekből az alapok, az viszont valószínű, hogy amikor ez bekövetkezik, heves korrekció játszódik majd le a piacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.