A kedvezményes banki lakáshitelek megugrása és - az elsősorban budapesti - lakópark-építési láz nyomán felfutást várnak a hazai lakásbiztosítók is - derül ki a Világgazdaság körkérdéséből. Mint ismert, a bankkölcsönök feltételeként a hitelnyújtók általában nemcsak az ügyfélre szóló hitelfedezeti életbiztosítást, de az ingatlanra szóló szerződés megkötését is előírják.
Az esetleges piaci boom esélyét viszont csökkenti néhány negatív trend. Ilyen például, hogy - a magas lakásbiztosítási díjas területnek számító - Budapest lakossága csökken. Úgy tűnik, továbbra is magas emellett azon ingatlantulajdonosok aránya (és nem csak a Tisza-vidéken), akik nem kívánnak vagy nem tudnak költeni otthonuk védelmére. 2001-ben a hazai mintegy 4 millió darab lakóingatlan közül csak 2,583 millió darab (azaz mintegy 64,6 százalék) esetében "élt" biztosítási szerződés, ami csak enyhe növekedés az előző évekhez képest.
Tavaly a magyarországi lakásbiztosítási piac összességében közel 36,0 milliárd forint díjbevétellel zárt. Ezen belül a társaságok mintegy 34,3 milliárd forintot köszönhettek a privát otthonbiztosításoknak és nagyjából 2,3 milliárd forintot a társasházi közösségek által köthető módozatoknak.
Ez jelentős előrelépésnek tűnik ahhoz képest, hogy 2000-ben a legfontosabb lakásbiztosítók - ÁB-Aegon, Generali-Providencia, Allianz Hungária, OTP-Garancia és AXA Colonia - együttesen 29,78 milliárd forintnyi díjbevételt mutattak fel ebben az üzletágban.
Pontos számokról évről évre azért nehéz beszámolni, mert azokat a biztosítók is csak az elmúlt egy-két év óta osztják meg egymással (egyes kisebb cégek az idén is megtagadták számaik kiadását). A felügyeleti jelentésekben nincs a lakásbiztosításokról szóló sor, csak a tűz- és elemi, illetve az egyéb vagyoni kockázatokról kell számot adni (márpedig ezek ipari ingatlanokat is érinthetnek).
A díjbevételi versenyben na-gyott ugrott előre a Generali-Providencia, amely a 2000. évi 5,21 milliárdról 6,77 milliárdra tornászta fel mutatóját, illetve az OTP-Garancia, amely 3,74 milliárdról 4,54 milliárd forintig lépett előre. A tiszai árvízbiztosításait már tavaly felmondani kezdő, piacvezető ÁB-Aegon - információnk szerint - 2001-ben közel 14,93 milliárd forintot ért el, szemben az előző évi 13,9 milliárddal.
Úgy tűnik: számos biztosító 2002-re az átlagos fogyasztói árindex fölött növeli lakásbiztosítási díjait. Ellenőrizhetetlen hírek szerint az ÁB-Aegonnál például jócskán megugrottak (egyes esetekben akár meg is kétszereződtek) a viszontbiztosítási költségek (amelyeket tehát e cég fizet a másodlagos nemzetközi biztosítónak). Így a hazai társaság - földrajzi régiótól, azaz az adott ingatlan veszélyességi fokától függően - akár 20 százalékos vagy afölötti mértékű díjemelést hajt végre ügyfeleinél. Kérdésünkre az ÁB-Aegonnál nem kívántak információkat közölni.
A Generali-Providencia 2002-re a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2001. június-2000. június közötti indexei alapján számolja ki díjemelésének mértékét. Azért nem tudnak ennél időben közelebbi viszonyítási alapot találni, mert a KSH csak az adott évet megelőző szeptemberben publikálja a féléves indexszámokat, márpedig a biztosító 30 nappal a díjindexálás előtt küld értesítőt ügyfeleinek a változásokról (és még erre is elő kell készülnie).
Eszerint az épületekre számított díj 2002-ben 12,6 százalékkal, az ingóságokra számított pedig 10,4 százalékkal nő. Az indexálás az ügyfél számára a szerződéskötési (tehát nem a január 1-jei naptári) évfordulón történik meg. Az előző években ügyfelei számára javítószolgáltatási ("Mestervonal") hálózatot is kiépítő biztosító - saját összesítése szerint - 40 százalékos részesedéssel piacvezetőnek számít a társasházi biztosításoknál. A képet árnyalja, hogy - a felmérések szerint - egyelőre a hazai társasházak mindössze 15-20 százaléka rendelkezik biztosítással.
Az Allianz Hungária Biztosító - hasonlóan az ÁB-Aegonhoz vagy az OTP-Garanciához - eltérően indexál az úgynevezett régi típusú szerződéseinél és az újabbaknál. Az 1996. szeptember előtt kötött lakásbiztosításoknál így a KSH 2001. január-2000. január közti indexei a mérvadók.
Az ingatlanokra vonatkozó építőipari árindex ebben az időszakban 11,2 százalékkal, az ingóságoknál figyelembe vett fogyasztói index pedig 10,1 százalékkal nőtt. Előbbi mutatónál az Allianz Hungária (is) a lakásjavító-karbantartó cikkek, illetve az ugyanilyen szolgáltatások indexeit veszi figyelembe, mégpedig 3:1 arányban.
A társaság az elmúlt 5 és fél évben kötött lakásmódozatainál viszont a már szintén a 2001. június-2000. június közti mutatókat veszi alapul. Az épületek indexe így ezeknél 10,7 százalékos, az ingóságoké pedig 10,5 százalékos volt.
Az Allianz - ellentétben az ÁB-Aegonnal és a Generali-Providenciával - minden ügyfelének január 1-jén emel díjat, s a változásról 60 nappal előre értesíti az érintetteket. Némi könnyebbséget jelent, hogy az adott év szeptemberétől újonnan szerződők díja a következő évben nem nő (ha valaki 2001 szeptemberében köt a cégnél lakásbiztosítást, tarifája csak 2003 elején emelkedik).
Binder István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.