A hazai biztosítótársaságok 2001-ben 416 milliárd forint díjbevételt értek el, ami mindössze 8,35 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi teljesítményt - derül ki a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) friss összesítéséből. A tavalyi mutató mintegy egy százalékponttal alatta marad a 2001-re várt éves inflációnak is, miközben 2000-ben még annak háromszorosa volt.
A gyenge bevételi adat elsődlegesen a - kilenc év óta először nominálisan is csökkenő volumenű - életbiztosításoknak köszönhető, amelyek 177,8 milliárdos díjbevétele mintegy 3,4 százalékkal "múlta alul" az előző évit. Ezen belül is feltűnően siralmasan szerepeltek az egyszeri díjas módozatok, amelyek 53,2 milliárd forintnyi díja közel 42 százalékos nettó visszaesést jelez az előző évi bázishoz képest.
Az élet ág hanyatlását azonban ellensúlyozta az - amúgy is nagyobb méretű - vagyonbiztosítási terület, amelynek 244,2 milliárdos bevétele mintegy 18,5 százalékos gyarapodást jelez. A vagyoni kockázatokon belül kiemelkedően jó mutatókkal büszkélkedhetnek - és persze súlyos pluszmilliárdokat hoztak - a casco és az ingatlanok nem elemi kockázataira szóló biztosítások (amelyek mintegy 23-23,5 százalékkal nőttek), míg a kötelező gépjármű-biztosításoknál, sőt a tűzre és elemi kockázatokra szóló fedezeteknél is 10-10 százalék körüli volt az előrelépés.
Már az is meglepetés volt, hogy az egyszeri díjas befektetési (unit-linked) biztosítások ilyen sokáig jól szerepeltek. Az is várható volt, hogy a klasszikus, tisztán kockázati jellegű életbiztosítások 2001-ben is gyarapodnak - nyilatkozott Asztalos László, a biztosításfelügyelet korábbi vezetője.
Úgy vélte: az idén is elsősorban az utóbbi típusú módozatok nőhetnek. A tavalyi amerikai terrortámadások nyomán ugyanis világszerte előtérbe került az e kockázatokra köthető fedezet. A befektetési módozatoknál viszont továbbra is nehéz megfelelő eszközalapokat találni, legyen szó kötvényes, részvény- vagy ingatlanalapú konstrukciókról.
Asztalos szerint a vagyonbiztosítások megugrása a gazdasági növekedéssel és a stabilizálódó hazai tulajdonviszonyokkal magyarázható. Most kötik meg, fokozatosan, a biztosításokat azoknál a cégeknél, amelyeknél hoszszú éveken át tartott, míg eldőlt, ki a gazda. Egyfajta "utolérési boom" zajlik tehát, amelynek során a vagyon ág fejlődési üteme utoléri a korábban felfutó életbiztosításokét - vélte.
A Mabisz adatai szerint a társaságok versenyében - nem véletlenül - az elsősorban életbiztosítási tevékenységgel foglalkozók estek vissza: a (vagyonoldalon is némi teret vesztő) ÁB-Aegon piaci részesedése 2,2, az ING N-N-é 1,7, a Mébité pedig 0,5 százalékkal csökkent. A Generali-Providencia és az OTP-Garancia lényegében megőrizte helyét. Az Allianz Hungária elsősorban vagyonbiztosításai díjainak hatalmas, 17 milliárd forintos gyarapodása révén közel 2 százalékkal növelte jelenlétét a piacon, noha az élet ágban ők is enyhe csökkenéssel zártak. A kisebb biztosítók közül elsősorban az Axa Colonia és az - egyszeri díjas életbiztosításoknál is jeleskedő - Union mintegy félszázalékos térnyerése figyelemre méltó (még nem lehet tudni viszont, hogy ennek milyen ára van az eredményoldalon).
Binder István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.