Mintegy 48 milliárd forintnyi kis összegű, semmiképpen sem a "pénzmosási kategóriába tartozó" anonim betétje van még a takarékszövetkezeti integráció ügyfeleinek - jelentette be Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnök-ügyvezetője tájékoztatóján. Az idén 10-15 (esetleg hármas) takarékszövetkezeti egyesülés várható, így a tagok száma a mai 167-ről jelentősen csökken. 2001-ben egy takarékra átlagosan 3,2 milliárdos mérlegfőösszeg és 209 millió forint saját tőke jutott.
A tagok intézményvédelmi alapjának tőkéje - egy a tavalyi zárszámadási törvényben elengedett hárommilliárdos tartozásnak is köszönhetően - 10 milliárd forintra nőtt. Ebből 4,7 milliárd forint a likvid pénz - mondta Szőke.
Az integráció tagjai is (az OTP Bankhoz hasonlóan) tapasztaltak - vélhetően szintén az euróátállás miatt - az év utolsó hónapjaiban a betételhelyezéseknél kiugró növekedést. Az integráció számítása szerint piaci részesedésük tavaly decemberben 13-15 százalékos lehetett a lakossági betéteknél, a hiteloldalon pedig 20-21 százaléknyi. Szőke hangsúlyozta: a szféra jelentősen csökkentette kamatszintjét, a jelentős nyereségbővülés oka részben a volumennövekedés.
A Takarékbank tavaly 20 százalékos növekedés nyomán 138 milliárd forint mérlegfőösszeget ért el - közölte Csicsáky Péter vezérigazgató. A forrásállományon belül 102 milliárdot köszönhetnek az integrációnak, a vállalati és a lakossági betétállomány 11, illetve 9 milliárd forintra rúg. A vállalati hitelportfólió 35 milliárd forintot tett ki.
A társaság adózott eredménye 940 millió forint lett, aminek mintegy fele azonban a Lombard Lízing Rt.-ben meglévő érdekeltségük értékesítésének köszönhető.
Binder István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.