A Richter Gedeon Rt. gyorsjelentésével ma megkezdődik a tőzsdei vállalatok tavalyi évről szóló beszámolóinak a sorozata. A cégek február 14-ig hozhatják nyilvánosságra 2001. évi számaikat, többségük valószínűleg az utolsó két napra fogja időzíteni gyorsjelentésének kiadását.
Jó esély mutatkozik arra, hogy a cégek összesített nyeresége ismét csökkenést mutasson az egy évvel korábbihoz képest. Ez főként a Mol becslések szerint 120 milliárd forintos veszteséget produkáló gázüzletágának a számlájára írható. Az olajcég vezetői már jelezték, hogy ezt a deficitet valószínűleg a társaság más üzletágainak nyeresége sem tudta ellensúlyozni, így a Mol összességében várhatóan veszteséges évről fog beszámolni, amire az 1995. évi tőzsdei bevezetés óta nem volt példa.
A tavalyit aligha lehet nagyon jó évnek nevezni - mondta Tom Chadwick, a Merrill Lynch elemzője. Szerinte az olajcég 3-4 milliárd forintos veszteséget könyvel majd el, ami mintegy 25 milliárd forintos elmaradást jelent az egy évvel korábbi teljesítményhez képest. Kétséges, hogy a tavaly jól teljesítő cégeknél mutatkozó profitbővülés kompenzálni tudja ezt a deficitet. Az elemzők többsége a nyereség jelentős növekedésére számít az OTP Bank, a Richter, a NABI és a TVK esetében, ám például a Matávnál csak minimális előrelépést tartanak valószínűnek.
Will Draper, a Lehman Brothers elemzője szerint a magyar távközlési óriás lényegében csak a tavalyival megegyező profitot mutat majd ki. Úgy véli ugyanis, hogy a Matáv az utolsó negyedben csak 13 milliárd forintot tudott hozzátenni az első kilenc hónapban felhalmozott 55 milliárd forintnyi nyereséghez.
A várakozások szerint kifejezetten rontani fogja az összképet a Démász, valamint a Graphisoft is. A Rába és a Pannonplast pedig nem is hagyta kétségben a piacot azzal kapcsolatban, hogy jövedelmezősége jelentősen romlott tavaly. A gépipari cég vezetői még korábban azt jósolták, hogy a profit az egy évvel korábbinak a felét sem fogja elérni, a Pannonplastnál pedig mintegy 30 százalékos visszaesést jelzett előre a menedzsment.
Egy évvel ezelőtt egyébként az derült ki, hogy a tőzsdei cégek összesített árbevétele ugyan 27 százalékkal nőtt 2000-ben, a nyereség azonban eközben 6 százalékkal süllyedt. Ez már akkor is főként a Mol jelentős veszteséget produkáló gázüzletága miatt volt így. (OP)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.