A baloldal szűk győzelme a választásokon elméletileg jó hír a Mol számára, a piac az MSZP-SZDSZ koalíciótól nem vár drasztikus beavatkozást a piaci folyamatokba. A kedvező hatás azonban elsősorban középtávon érvényesülhet, hiszen az új kabinet a helyhatósági választások előtt valószínűleg nem kockáztat meg gázáremelést. A gázüzlet MFB-nek történő eladásáról szóló tervet a Fidesz-kormány távoztával szintén el lehet felejteni, László Csaba pénzügyminiszter-jelölt lapunk mai számában is megerősítette, hogy ezt a megoldást nem támogatja. A kérdés most az, hogy az új kormány milyen koncepciót alakít ki a gázüzlet eladásával kapcsolatosan. Tőzsdei elemzők szerint újra napirendre kerülhet a külföldi szakmai befektetőknek történő eladás. A kormányváltás után ugyanis a szakértők szerint van esély arra, hogy ezt az aranyrészvény birtokosa, az állam is támogassa.
Gázpiaci elemzők szerint egyébként nem igaz, hogy a magyarországi gázüzletben meglévő feszültségek kizárólag drasztikus áremeléssel rendezhetők. Három alapvető tényező határozza meg a kormány mozgásterét. A jelenlegi árak nem fedezik az indokolt költségeket, ez a helyzet pedig hosszú távon tarthatatlan. Másrészt 2001-ben kiderült, hogy az alacsony árak nem ösztönzik a fogyasztókat a minél ésszerűbb felhasználásra, így olyan fogyasztási csúcsok alakulhatnak ki, amelyek veszélyeztetik az ellátásbiztonságot. Harmadrészt számolni kell a politikai vonatkozásokkal. Utóbbi okán Dallos György, a Boston Consulting Group vezető tanácsadója szerint is elképzelhetetlen az önkormányzati választásokra is tekintettel egy drasztikus lakossági áremelés. De e nélkül is feloldható a jelenlegi helyzet.
Dallos György szerint összerakható egy olyan csomag, amely több lépésben levezeti a feszültségeket. Ennek az egyik eleme lehet a közepes, illetve nagyfogyasztók körében az árak világpiaci szintre történő emelése. Az a kör, amelynek 2000 őszén 43 százalékkal drágult a földgáz, ma már közel ezen a szinten vásárolt, tehát az igazán nagy fogyasztók számára ez nem jelentene újabb jelentős megterhelést, a Mol pozícióit viszont jelentősen javítaná. Ezzel együtt meg kellene fontolni a gázüzletet terhelő közterhek esetleges átmeneti enyhítését, illetve a szolgáltatóknak adott fogyasztói árkiegészítést, ahogyan például a BKV-jegyek esetében történik. Mindezekkel együtt szükség volna az energiahatékonysági programok bővítésére, a felhasználás ésszerűsítésére.
Abban szinte minden szakértő egyetért, hogy az időtényező szerepe igen nagy. Az utóbbi hetek olajár-emelkedése hamarosan jelentősen növeli a Mol gázbeszerzési árait is, így a cég szempontjából gyors előrelépés szükséges.
Munkatársainktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.