A hazai biztosítók az elmúlt egy-két évben - szinte pillanatok alatt - megjelentek módozataikkal a bankfiókokban, sőt ma már a hitelintézetek maguk is sorra alapítják a (szorosan hozzájuk kötődő) biztosítókat.
A sort az OTP-Garancia Biztosító kezdte 1996-ban, amely tavalyi teljes életbiztosítási díjbevételének kétharmadát, mintegy 15 milliárd forintot már anyabankfiókjaiban történt eladásoknak köszönheti. Más szóval ez azt jelenti: 2001-ben az OTP Bank tudhatja magáénak a teljes hazai életbiztosítási piac eladásainak 8 százalékát (1998-ban 2, három éve pedig mintegy 5 százalék volt még csak ez az arány).
Ilyen áttöréssel egyelőre más nem dicsekedhet, de máris sokan követik az "OTP-receptet".
Az elmúlt két évben startolt a Volksbank két Victoria nevű bankbiztosítója, az Erste S Biztosító és kezdte meg a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) tulajdonosi körébe tartozó Argosz és K&H Életbiztosító az értékesítést az anyabankban. A Takarékbankban kisebbségi tulajdonos Allianz Hungária hosszabb ideje működik együtt a takarékszövetkezetekkel (kérdés, hogyan alakul a kapcsolat a szintén egy tulajdonosi körbe tartozó Dresdner Bankkal).
Bankot kerestek maguknak azok a nagy hazai biztosítók is, amelyek mögött nem áll hitelintézeti csoport. Az ÁB-Aegon módozatai ma már ott vannak a Raiffeisen-fiókokban, és most tárgyalnak a Citibankkal való együttműködésről. A Generali-Providencia - amely tavaly már 400 milliós díjbbevételt köszönhetett a hitelintézeti eladásoknak - e két bank mellett a közelmúltban állapodott meg a Budapest Bankkal, az Erstével és a Postabankkal is.
Az egy helyen elérhető teljes körű pénzügyi szolgáltatás (a banki, biztosítási módozatok mellett befektetési, lízing-, nyugdíjpénztári termékek) bevezetésével a társaságok nyugati példát követnek. Ausztriában például tavaly a legnagyobb életbiztosító a csak bankfiókokban értékesítő Erste-csoporttag Sparkassen Versicherung lett, amelyet a Raiffeisen biztosítója követett.
A lakossági bankolás a kölcsönkamatok csökkenésével most fut fel Magyarországon. Így nő az érdeklődés a hitelintézetek iránt, amelyeknek a munkatársaiban általában jobban bíznak az emberek, mint a biztosítási ügynökökben. Az értékesítés is jóval olcsóbb itt, hiszen egy meglévő infrastruktúra töredék kapacitását használják ki a biztosítók, mégis színesítve, kiegészítve ezzel a pénzintézet kínálatát - magyarázta Szalai Péter, az anyabanki fiókokban forgalmazó Erste S igazgatósági tagja.
Úgy vélte: a bankosok ténylegesen pénzügyi tanácsokat adnak az ügyfélnek, hiszen egymással is versenyző (hitelintézeti vagy biztosítói) termékek közül ajánlanak választást. Ellentétben velük, a drága hálózattal, magas jutalékkal dolgozó klaszszikus "tanácsadók" csak egy cég biztosításait kínálják.
A biztosítói ügynök kezdeti jutaléka folyamatos díjú életbiztosításoknál elérheti akár az első év befizetett díjának 50-100 százalékát is a piacon (s ezt persze tovább kell hárítani az ügyfél díjában). Az Erste Bank viszont nem direkt jutalékot, csak bizonyos bónuszt ad saját alkalmozattainak a biztosítási szerződések eladása után. Szalai szerint - terméktől függően - a jutalékon megspórolt kezdeti költség 30-70 százalékát juttatják vissza az ügyfélnek, mivel díjaik olcsóbbak.
Az OTP-Garancia ugyanannyi jutalékot fizet az anyabanknak az eladások után, mint az ügynököknek, de az egyéb járulékos (például az infrastruktúrán megspórolt) költségek kisebbek - világított rá Nárai István bankbiztosítási vezérigazgató-helyettes.
A bankbiztosítás korlátját jelenti viszont, hogy így csak az egyszerűbb, kevésbé részletes, időigényes magyarázatot igénylő módozatokat lehet eladni.
A "slágertermék" a hitelintézeteknél az egyszeri díjas, döntően befektetési (és nem az ügyfél életét védő, kockázati) elemet tartalmazó unit-linked biztosítás, amit szinte valamennyi bankbiztosító kínál. Az OTP-Garancia e banki módozatánál egyedi, hogy a lekötött bankbetétek mértékéhez kapcsolt garantált hozam is kapcsolódik a módozathoz.
A biztosítók profitáltak a (támogatott) lakáshitelek boomjából is. A korábban a bankfiókokban nehezen eladhatónak hitt lakásbiztosítások, hitelfedezeti módozatként, egyszerre értékesíthetővé váltak. A hitelintézetek fedezetként ennél is gyakrabban írják elő klasszikus kockázati életbiztosítás meglétét. (Az ügyfél halála esetén a törlesztőrészlet fizetését itt a biztosító veszi át.) Az Argosz a K&H-fiókokban ráadásul még személyi hitelek mellé is el tud adni otthonbiztosításokat.
Külön ágat jelentenek a banki lakáshitelekhez kötött fokozatos kifizetésű életbiztosítások, amelyekre az ÁB-Aegon-Raiffeisen-, az ING Bank-ING Nationale-Nederlanden- és az AXA Colonia-HVB Hungary-párosok mutathatnak példát. E konstrukcióban az ügyfél - a lakáshitel támogatása mellett - a 10 évnél hosszabb idejű életbiztosítások után járó adókedvezményt is igénybe veheti.
A társaságok több millió darab, a bankkártyák egyik szolgáltatását jelentő balesetbiztosítást is értékesítenek (az Ahico Biztosító például egy sor bankkal, egyebek közt a HVB Hungaryval kötött ilyen megállapodást, de ugyanilyen él az OTP Bank "kártyásai" számára a leánybiztosító révén). Ezek azonban általában csak kis összegű, kevés káreseményre fizető szolgáltatást (halálesetre például 1-2 millió forintot) nyújtanak. Végül - talán meglepő módon - egyes bankfiókokban utasbiztosításokat is el lehet érni.
Binder István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.