BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kedvezményes dolgozói csomagok

Egyre több pénzintézet segít ajánlataival vállalati ügyfeleinek megoldani azok dolgozóinak béren kívüli honorálását. Az ilyen jellegű ügyletek révén a vállalkozás jobban magához kötheti megbecsült dolgozóját, a bank pedig hasonlóképp nehezebben szétszakítható kapcsolatba kerül az adott vállalkozással.

Az elmúlt években egyre több vállalkozás kezdi felismerni azt, hogy mekkora erőt jelent számára az az alkalmazotti kör, amely szaktudása, tapasztalata révén a vállalat sikereinek megalapozója. Az évek során felgyülemlett tapasztalatok, kapcsolatrendszer sokszor még középtávon sem pótolható, így a cégeknek egyre komolyabb érdeke az, hogy az üzletmenetben fontos dolgozóikat mindinkább a vállalathoz kössék. Épp ezért egyre gyakoribb, hogy a cégek jelentős része extra juttatásokkal, kiemelkedő munkahelyi körülményekkel is elismeri a dolgozók teljesítményét.

Az is mind általánosabb tapasztalat, hogy a vállalkozások a dolgozói juttatások terén is egyre költségérzékenyebbek: ezek terén a hangsúly a fix fizetésekről mindinkább a teljesítményt honoráló juttatások irányába tolódik. A cégek növekvő részénél találunk példát olyan jutalékok és egyéb ösztönzők használatára, amelyek célja, hogy hatékonyabb munkavégzésre késztessék a dolgozókat. Ezen ösztönző formák használata a legtöbb esetben számottevően csökkentheti a munkáltatói költségeket, s a legtöbbször kedvező fogadtatásra talál a munkavállalók oldaláról is, tekintve, hogy a kifizetések oldalán is több lesz a "borítékban" - s ez így van akkor is, ha számos ösztönző (például a nyugdíjpénztári befizetés) csak hosszú távon érezteti kedvező hatását. Mindezek következtében egyre inkább kiszorulóban van a vállalati ösztönzők terén a hagyományosan vett prémium, amely annak adóvonzata miatt ma már túl drága kifizetésnek minősül.

A vállalatok fizetési szokásainak változására természetesen az adóhatóság is felfigyelt az elmúlt időszakban: az APEH újabban előszeretettel veszi górcső alá a dolgozói juttatásokat. Amennyiben egy-egy konstrukcióról megállapítást nyer, hogy annak célja nem a pluszfeladatok elvégzésének jutalmazása, a hatékonyabb munkavégzés ösztönzése, hanem a munkaszerződésben foglalt tevékenység ellenértékének költségcsökkentő módon történő kifizetése, - az APEH határozottan behajtja az elmaradt járulékokat.

A helyes út megtalálásában az elmúlt időszakban egyre több pénzintézet is segítséget nyújtott a vállalatoknak. A pénzintézetek megjelenése az Employee Benefits (béren kívüli juttatások) terén teljesen érthető: ahogy a vállalatok dolgozóikat, úgy a bankok cégeiket igyekeznek minél több szállal magukhoz kötni. A helyzet ebben az esetben még egyértelműbb: a béren felüli juttatások jelentős része megtakarításhoz, befektetéshez, biztosításhoz kötött, amely természetes területe az univerzalitás útjára lépett bankoknak.

Magyarországon intézményesített formában elsőként az ING csoport kezdett el foglalkozni ezzel a területtel. A banki-biztosítói csoport hasonló termékekkel már jelen van Belgiumban, Olaszországban, Spanyolországban, Hollandiában, de a környező államok között már működik ez az üzletág Lengyelországban, Romániában és Csehországban is. Mint a múlt év októberében hazánkban is megalakított Employee Benefits osztályt vezető ügyvezető igazgató, Kádár Gabriella lapunknak elmondta, jelenleg 800 vállalati ügyfél közül nyolcvannal kötöttek szerződést a béren kívüli juttatások intézésére. Az ING ezen programba jelenleg az 50 főnél több munkavállalót foglalkoztató, 500 millió forintnál nagyobb árbevételű cégeket várja.

Az eddigi tapasztalatok meglehetősen eltérőek: a cégek egy része csak a topmenedzserek számára szeretne olyan szolgáltatásokat igénybe venni, amelyekkel biztosítható az adott munkavállaló megtartása, mások viszont a teljes alkalmazotti kör számára keresnek saját - számukra is költségcsökkentést hozó - megoldásokat.

Az ING-nél jelenleg 8 szolgáltatáselemből állíthatják össze a cégek a saját szempontjaik alapján legmegfelelőbbnek tartott Employee Benefits csomagot. Az előnyt a vállalkozások számára döntően az jelenti, hogy a csomagban meghatározott szolgáltatásokhoz jóval kedvezőbb kondíciók mellett jutnak hozzá, mint ha ezeket külön-külön kellene megrendelniük. Nem kis előnyt jelent az is, hogy a béren felüli elemek dolgozókhoz történő eljuttatása a munkáltatónak egy ilyen szerződés megkötése után már nem jár különösebb adminisztrációs teherrel, hiszen az ügyletek intézését a bank viszi tovább.

A biztosítási termékek az ING-nél modulszerűen épülnek fel, ami lehetővé teszi, hogy a csoportos biztosítási szolgáltatásokon belül az alapként megkötendő kockázati életbiztosításon kívül dolgozók egy-egy csoportjának - beosztásuk, presztízsük alapján - eltérő biztosításokat kössön a munkáltató. A csomagban természetesen megtalálhatóak a nyugdíjpénztári szolgáltatások, amelyek jelenleg a béren kívüli juttatások egyik legnagyobb részét teszik ki.

A banki szolgáltatások terén természtesen prioritást élveznek a folyószámla- és bankkártya-szolgáltatások, ám az ING kínálatában megtalálhatóak a jelzálogfedezet mellett nyújtott kölcsönök is, amelyek az ügyvezető igazgató elmondása szerint hamarosan az államilag támogatott lakáskölcsönökkel bővülnek. A bank közreműködést ajánl a vállalati fedezet mellett nyújtott dolgozói hitelek folyósításában is.

A befektetési szolgáltatások terén Kádár Gabriella arra a döntően felső vezetők számára ajánlott opcióra hívta fel a figyelmet, amely révén ezen dolgozókat értékpapír-juttatással ösztönzik.

A múlt év végén indította útnak s a kiemelt vállalati ügyfeleinek kínálja munkáltatói juttatások szolgáltatáscsomagját a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. (K&H). Mint a banknál elmondták, az év végéig mintegy 300 vállalkozás számára teremtik meg a csatlakozás lehetőségét a programhoz, amely mintegy 50 ezer munkavállaló számára biztosít majd kedvezményes banki, biztosítási szolgáltatásokat. Az indulás óta a banknak már több mint 2300 szerződése van.

Az induló kínálat szerint a K&H a programba bevont dolgozók számára nyitott bankszámlák után három hónapig nem számít fel számlavezetési díjat, s a fenti időszak alatt a közüzemi átutalásokat is ingyenessé teszi. A bank saját ATM-nél havi kettő, idegen pénzkiadónál pedig az első pénzkivételt ingyenes szolgáltatásként nyújtja. A bankszámlaszerződés része egy életbiztosítás is, amely baleseti halál esetére 400 ezer forintos összeget fizet.

Munkáltatói garanciavállalás mellett a dolgozó 1-5 százalékkal alacsonyabb kamatozású hitelt vehet fel, míg a K&H Életbiztosítónál alacsonyabb költségek mellett van lehetősége különböző kockázati biztosítás megkötésére. A szolgáltatáscsomag része természetesen itt is a bankcsoport egészség- és nyugdíjpénztárának teljes szolgáltatási köre is.

A K&H által kínált szolgáltatáscsomag egyik érdekes eleme, hogy szükség esetén a bank azt is elvállalja, hogy az ügyintézést az adott cég telephelyén végzi. (NLN)

Munkatársunktól

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.