Megérkezett az első orosz olajszállítmány a 300 méter hosszú Astro Lupus tartályhajón Texasba. A Bloomberg hírügynökség a tétel kettős szimbolikus jelentőségére hívja fel a figyelmet. A szállítmány küldésében Oroszország azon törekvése nyilvánul meg, hogy ismét a világ legnagyobb olajellátójává váljon - ezt a címét a Szovjetunió széthullása után veszítette el -, s hogy erősítse az USA-hoz fűződő gazdasági kapcsolatait. Erre - mint ismert - az olajipar terén a közel-keletről származó export politikai okokból történő bizonytalanná válása miatt szorul rá az USA.
A szeptember 11-i támadást követően ugyanis ismét a figyelem középpontjába került a kérdés, miszerint az Egyesült Államoknak csökkentenie kell a Közel-Keletről származó olajimporttól való függését. A hatalmas olaj- és gáztartalékokkal rendelkező Oroszország potenciális olajbeszállítóként került szóba, amely részben kiválthatná a labilis közel-keleti országok olaját.
Az exportőr Jukosz, a második legnagyobb orosz olajcég további öt tanker útnak indítását tervezi hasonló, azaz kétmillió barreles tételekben.
"Nagyon is érthető, hogy az Amerikába behozott első orosz nyersolajszállítmány a houstoni kikötőn keresztül érkezett" - mondta James T. Edmonds, a houstoni kikötőhatóság elnöke. "Ez a világ nyolcadik legnagyobb kikötője, amely egy 15 milliárd dollár értékű, az ország legnagyobb és a világ második legnagyobb petrolkémiai komplexumának ad otthont. A Mexikói-öböl kapujaként a houstoni kikötő természetes belépési pont az orosz nyersolaj számára, ahonnét könnyen az amerikai piacra kerülhet." Az olajat négy uszály szállítja az Astro Lupus óriás tankhajóról Baytown és Beaumont feldolgozóüzemeibe. Az uszályok ma futnak ki, és a tervek szerint július közepéig kell leszállítaniuk az olajat.
Az orosz társaság kísérleti alapon, a nyereségesség meghatározása érdekében indította szállítmányait. Azonban az Oroszországból az Egyesült Államokba irányuló rendszeres olajszállítás még mindig kihívásokat támaszt, beleértve az ármeghatározást és a szállítást.
A társaság vezérigazgatója, Mihail Hodorkovszkij egy korábbi nyilatkozatában kifejtette: Oroszország a jövőben évi mintegy 20 millió tonna olajat tud eladni az USA-ban a Szahalin-szigeti kikötőből indulva, további 15 millió tonnát a horvátországi Omisalj kikötőből, ahová a Barátság-Adria vezetéken át jutna az olaj, és újabb ötmillió tonnát Murmanszkból, a Lukoil exportjaként.
Az Interfax hírügynökség adatai szerint a FÁK-országokon kívüli orosz olajkivitel az év első hat hónapjában 66,872 millió tonnát tett ki, 2,1 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában. A mennyiség meghatározó részét továbbra is a Transznyefty vezetékein juttatták külföldre.
munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.